‘Yarınımız, şimdi’: İtalya kadın futbolu için dört yıllık kalkınma planı başlattı

İtalyan Futbol Federasyonu (FIGC), önümüzdeki dört yıl için temel önceliklerinden biri olarak kabul ettiği kadın futbolu için yeni stratejisini başlattı. Kadın futbolunun her yaştan seviyesini hesaba katan plan büyümeyi teşvik etmeyi amaçlıyor. UEFA’nın kadın futbolu stratejisi çerçevesinden faydalanılan strateji Avrupa futbolunun yönetim organından gelen ek destek kullanılarak geliştirildi.

FIGC’den kadın futbolunda 5 hedef

  1. Genç kayıtlı kadın futbolcu sayısının yüzde 50 artırılması.
  2. İtalya’nın 7 milli takımıyla uluslararası başarıya ulaşmak
  3. Yerli yarışmaların standardını iyileştirmek ve cazibesini arttırmak
  4. Taraftar kitlesini büyütmek
  5. Profesyonel ve sürdürülebilir bir kadınlar Serie A ligi oluşturmak

Planın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Başarı üzerine inşa etmek

İtalya, 20 yıl önce FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda varlığını göstermesinden bu yana ilk kez UEFA Kadınlar EURO 2022’ye katılma hakkı kazanmanın eşiğinde. Ülkede kadın futbolu etrafında bir iyimserlik dalgası hâkim.

FIGC başkanı Gabriele Gravina “Bu, ülkemizde yıllardır beklemede kalan kültürel devrimi tamamlamak için mükemmel bir an.’Yarınımız, şimdi’ sadece bir slogan değil – İtalya’daki kadın futbolunun gelişimini ve aynı zamanda hareketin önemini en iyi anlatan ifadedir. Futbolculardan kulüplere kadar her seviyedeki tüm oyunculara, hiç kimseyi unutmadan verilen günlük destek artık pratikte görülebiliyor. Umarım İtalya, Torino’da oynanacak UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi finalinden sonra, daha da büyük bir uluslararası etkinliğe ev sahipliği yapmaya aday olacak,” dedi.

Son 12 yılda, İtalya’da futbol oynamak için kaydolan kızların sayısı yüzde 65 arttı. 2008 / 09’da yaklaşık 19 bin iken 2019/20’de bu raman 31.400’ün üzerine çıktı. FIGC’nin 2018/19 sezonundan itibaren İtalya’nın en üst düzey müsabakalarını (Serie A, Serie B, Primavera, Coppa Italia ve Süper Kupa) resmi olarak düzenlemeye başlama kararı da büyük atılımın bir parçası oldu. O zamandan beri, COVID-19 pandemisinin getirdiği kısıtlamalara rağmen, ileriye doğru başka bir sıçrama daha oldu: Televizyon yayını. Maçlar ve diğer yayınlar da dahil olmak üzere izlenme oranları yüzde 81 artarken, Kadın Futbolunu takip eden sosyal medya yüzde 1.000 büyüme kaydetti.

FIGC, ‘Yarınımız, şimdi’ stratejisinin hedeflerine ulaşmak için, kadın futbolunun görünürlüğünü ve çekiciliğini artırmaya yönetlik yıl boyunca pazarlama kampanyaları yürütecek, sosyal engelleri kaldırarak erişilebilirliği iyileştirmek ve genç oyuncuların takip edebileceğini garanti altına almak için çalışacak. Organizasyon ayrıca kadın futbolunun büyümesine adanmış bir sponsorlar, ortaklar ve medya kuruluşları ağı belirlemek için çalışacak.

tr_TRTurkish