Toyota, Fuji Dağı yakınında harika bir akıllı şehir inşa edecek

Çoğu otomobil üreticisinin test pisti bulunur. Toyota, eski bir fabrikayı insanların yaşayacağı, çalışacağı ve hareket edebileceği bir şehre dönüştürerek bu fikri tamamen farklı bir seviyeye taşımaya karar verdi.

Toyota Woven City’nin inşasına, 2021 yılında başlanılması planlanıyor.

Big (şehrin mimarlık şirketi) ve Toyota, şehrin nasıl çalışacağını kapsayan tasarımlar üzerinde zaten çalıştılar. Şehrin etrafında dolaşmak için üç tür şerit olacak. Birincisi otonom araçlar için, ikincisi bisiklet ve scooter gibi kişisel hareketlilik cihazları için olacak. Üçüncüsü, yürüyüş yolu olan bir park olacak. Tüm bunlar, herkesin istedikleri ulaşım modunda, gitmeleri gereken yere ulaşmaları için şehri kısım kısım ayıracak.

Şehrin yeraltında, güç depolama ve dağıtımı için hidrojen hücreleri ve bir su filtrasyon sistemi olacak. Ayrıca, muhtemelen küçük robotlar veya taşıma bantları tarafından eşyaların evlere teslim edildiği yerler de olacak gibi gözüküyor.

Toyota Woven City, sadece Toyota’ya ait bir toprak parçası olmayacak. Başkan ve CEO Akio Toyoda, araştırmacıları ve ortakları yeni şehirde deney yapmaya davet edeceklerini de söyledi.

Geleceğin şehri, Japon ahşap birleştirme geleneğinde inşa edilmiş sürdürülebilir ahşaptan yapılmış evleri içerecek. Ayrıca güç için fotovoltaik karolara sahip olacaklar.

engadget.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish