5R- Önümüzdeki 10 Yılda Muhtemel İnsan Vücudu Modifikasyonlarından 5’i

Gün be gün daha fazla kablolu, sensörlerle dolu ve dijital olarak bağımlı bir yaşama uyanıyoruz ve bu artarak devam edecek.

Tüm dünyada biyohackerlar, bilim insanları, girişimciler ve şirketler ileri teknolojiler için yeni ve pazarlanabilir uygulamalar peşinde koşuyorlar. Birçoğu, insanların daha uzun ömürlü, daha akıllı, daha iyi görünen, daha dayanıklı olmaları ve geçmişin standartlarına göre süper güçlere sahip gibi gösteren yeni yetenekler geliştirmeleri için tasarlanıyor.

Yakında beden ve zihin açısından bizi geliştirebilecek 5 yeni cihaz ve teknolojiyi aşağıda görebilirsiniz.

Radyo Frekans Tanımlama Çipleri

Mikroçipler hayatımızda yeni değil, ancak bunları insanlara implant etmek uygulaması yeni. Halihazırad biyohackerlar bunu çoğunlukla dövme salonlarında yaptırıyor. Ellerine ya da bileklerine implant edilen küçük radyo frekansı tanımlama (RFID) çipleri ile insanlar bir cüzdan ya da anahtar taşımak gibi şeyleri günlük yaşamlarından zaten çıkarabilir. Avustralyalı biyohacker Meow-Ludo Meow Meow da çip implantlarının toplu taşıma kartlarının yerini alabileceğini düşünüyor. Tabii sevgili devletlerin bu çipleri kimlik tanımlama ve güvenlik için kullanmak isteyeceğini biliyoruz. Transhumanist California Vali adayı Zoltan Istvan’ın ön kapısını açmak için bileğinde bir çip var. Bu yalnızca örneklerden biri.

Exoskeleton

Terminatör sibernetik bir organizma idi. Yani metal bir iskelet üzerinde yaşayan doku. ”Ama bu 1984 yılındaydı ve konsept kurgusaldı. 2020’lerde ise sıradan insan bedeninizin üzerine metal bir dış iskelet takarak farklı bir tür cyborg olabilirsiniz.

Bir dış iskelet gücünüzü ve dayanıklılığınızı önemli ölçüde artırabilir ve yaya olarak hareket ederken daha fazla malzeme taşımanıza sağlayabilir. Bu teknolojinin de az çok nerelerde kullanılacağınız tahmin etmek mümkün.

Hyundai’nin “Iron Man” robotik dış iskeleti iş başında. Fotoğraf: Hyundai / Business Insider
Belden aşağısı felç olan Steven Sanchez, bir dış iskelet yardımıyla yürüyor. Fotoğraf: MIT Technology Review / SuitX

Ve tabii her güzel şeyin bir sonu olduğunu aşağıdaki görsel anlatıyor:

Gerçek Zamanlı Dil Çevirisi

Gerçek zamanlı dil çeviri uygulamaları, henüz tuhaflık ve kusurlarla dolu olsalar da, birkaç yıldır hayatımızdalar. Giderek düzeldiklerini de itiraf etmeliyiz. 2016 yılının sonlarında New York Times, Google’ın yapay zeka sisteminin, tüm yaşamı boyunda elde ettiği iyileşmeyi bir gecede elde ettiğini duyurmuştu.

Bu alanda Microsoft ve Google dahil olmak üzere şirketler piyasaya daha iyi ürünler sunmak için yarışıyor. ABD’deki Waverly Labs şirketi, 4 milyon doların üzerinde kaynak sağladı ve ortam gürültüsünü yok ederken gerçek zamanlı olarak tercüme yapan 22.000 prototip kulaklık seti sattı. Bir çifti 299 $ ‘dan satılan kulaklığı ve çevirmenlerin gelecekte ne yapacağını düşünebilirsiniz.

Artırılmış Görüş

Biyonik gözler şu anda kalıtsal ve yaşa bağlı makula dejenerasyonunu (AMD) tedavi etmek için kullanılıyorlar. Bu teknik kusurlu olsa da bir tür körlüğü tersine çevirmek için önemli bir yol olarak görülüyor.

Diğer bir tür göz içi biyonik lens, Ocumetics Technology Corp tarafından geliştirilmekte ve şu anda klinik çalışmalarda test edilmekte Ürünün amacı hastanın yaşına bakılmaksızın, gözlük ya da kontakt lens olmadan her mesafeden net görüş sağlamak. Bu teknoloji lazer göz cerrahisini ortadan kaldırabilir.

3D Baskı Vücut Parçaları

Laboratuvarda yetişen mesane ve fonksiyonel vajinalar halihazırda hastalara başarıyla implante edildi. Ancak daha da heyecan verici olan, 3D baskı kalpler, akciğerler ve böbrekler gibi hayati organları implante etme vaadi.

University College London’da bir cerrah olan Profesör Martin Birchall bunun yakın gelecekte başarılacağına inanıyor.The Economist ise daha iyimser ya da “içeriden” bilgi alıyor ki ilk implant edilebilir karaciğer ve böbreklerin 2023 kadar 3D olarak basılabileceğini öngörüyor.

bigthink

tr_TRTurkish