Şehrin İçinde Bir Tarım Alanı: Fenerbahçe Parkı Topluluk Bahçesi

Saint Joseph Lisesi öğrencileri ve Kadıköy Belediyesi’nden şehrin içinde bir tarım alanı: Fenerbahçe Parkı Topluluk Bahçesi.

Saint Joseph Lisesi öğrencileri, “kendi gıdanı yetiştirme” anlamına gelen “Communiti Garden” yani topluluk bahçesi projesi için kolları sıvadı. Öğrenciler haftasonu, Kadıköy Belediyesi’nin kendilerine Fenerbahçe Parkı’nda temin ettiği geniş bir alanda, bahçeyi hazırlamaya başladı. Ellerinde çapa ve kürekleriyle toprağı tarıma hazırlayan öğrenciler, yoğun ders ve sınav maratonu arasında bahçede çalışmanın çok keyifli olduğunu ifade etti.

Fenerbahçe Parkı’na haftasonu öğretmenleriyle gelen ve birçoğu ilk defa bahçe işleriyle uğraştığını söyleyen öğrencilere Kadıköy Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü çalışanları, öğretmenleri ve sürdürülebilir tarım (permakültür) eğitmeni Taner Aksel yardımcı oldu. Öğrenciler Kadıköy’de yapmaya çalıştıkları permakültür uygulamasını uluslararası konferansta sunmayı hedefliyor.

Bir Dönüm Alanda Tarım

Gazete Kadıköy’den Mustafa Sürmeli’nin haberine göre Coğrafya Öğretmeni Şükran Toy yaklaşık bir yıl önce okulda Coğrafya Kulübünü kurduklarını, okul bahçesinde de sürdürülebilir tarım yapmak amacıyla bir bahçe yaptıklarını söyledi. Toy, “Öğrencilerle okulumuzda bir permakültür bahçesi oluşturduk okul bahçeciliği adı altında. Yemekhaneden aldığımız atıklarla doğal gübremizi yaptık. Tohumlardan fideler büyüdü; domates, biber, maydanoz, nane gibi. Çocuklar böylece doğal ortamda ürünlerin nasıl yetiştiğini öğrenmiş oldu. Hiç toprakla tanışmayan öğrencilerimiz toprakla temas etti. Farkındalık oluşturalım düşüncesiyle, bir topluluk bahçesi yapmaya karar verdik. Belediye başkanımızla görüştük. Çok kısa bir sürede geri dönüş oldu. Biz 100 metrekare alan beklerken, belediyemiz bir dönüme yakın bir alanda çalışma yapma imkânı sundu. Bu bizi daha çok heyecanlandırdı. Ispanak, marul, domates, roka, patlıcan, biber gibi ürünler ekilecek. Eylül ayında okulların açılmasıyla hasat şenlikleri şeklinde bir açılış yapmak istiyoruz” diye konuştu.

Öğrenciler Üretiyor

Uludağ eteklerindeki çiftliğinde beş yıldan bu yana tamamen doğal yöntemlerle sürdürülebilir tarım uygulaması yaptığını söyleyen İnşaat Mühendisi-Permakültür Eğitmeni Taner Aksel ise günümüzde doğal tarımın önemine dikkat çekti: “Çiftliğimde doğanın ekosistem mantığıyla doğal üretim yapıyoruz. Güneş ve rüzgârdan kendi enerjimizi üretiyor, atıkları geri dönüştürüyoruz. Bugün öğrencilerle burada verimini artırmak için toprağı hazırlıyoruz. İnsanlar şehirde de ufak da olsa toprak buldukları yerde kendi doğal gıdalarını yetiştirebilirler. Toprak ile streslerini atabilirler. Öğrenciler de bu çalışmada üretmeyi, birlikte çalışmayı, yardımlaşmayı öğrenebilecekler. Gençlerin sınavdan çıkıp, dinlenmek, gezmek yerine buraya gelip çalışıyor olması çok önemli. Çünkü bu onların geleceğiyle ilgili bir şey.”

Fenerbahçe_Topluluk_Bahçesi1

Fenerbahçe_Topluluk_Bahçesi3

Fenerbahçe_Topluluk_Bahçesi2

tr_TRTurkish