Altmışlı yıllardan yetmişlere uzanan birçok büyülü yapı taşına dokunmamızı sağlayan bir altyapı. Bununla kalmayarak yerinde bir atmosferik ortam oluşturmaya kafa yorup shoegaze ve lo-fi çizgisinde salınan parçalara yakışıklı kıyafetler dikmek konusundaki başarı. İşin içindeki sörf müziği kıvamından tutun da kendine özgü saykodeliye dokunuşlar kondurmayı ihmal etmeyen melodik adımlar. Bugüne kadar kendi hamurlarında yoğruldukları çalışmalarıyla dikkatleri çeken Brooklyn’li İndie rock grubu Beach Fossils’den bahsediyorum.

Kendi isimleriyle 2010’da çıkan ilk albüm ve 2013’de yayımlanan “Clash the Truth”tan bu yana çıkardıkları ilk yapım özelliğini taşıyan “Somersault” topluluğun müziğe bakış açısının ilerleyerek geldiği noktayı özümsemek adına leziz bir örnek oluşturuyor.

Dustin Payseur, Jack Doyle Smith ve Tommy Davidson’ın şarkı yazarlığı ve icralardaki takım oyunu konusunda kendilerini birkaç seviye yukarı taşıdıkları “Somersault” ilk parçadan itibaren dinleyiciyi kendi söyleminin peşinden sürüklemeyi garanti ediyor.

Albüm, son günlerin iyi işlerinden. İlk parça “This Year” iştah açıcı aperitif oluyor. Ardından gelen “Tangerine” müstesna hanımefendilerden Rachel Goswell’in katkılarıyla pırıl pırıl parlıyor. Sıradaki “Saint Ivy” ise belki de albümün en iyi şarkılarından biri.

Değinmeden geçmemek gereken parçalardan “May 1st” ve özellikle de “Sugar” birkaç dinlemenin ardından bu yolculuğun ana karakterleri olduklarını belli ediyorlar. “Down The Line” ve “Be Nothing” de kalıcı etkisinden söz edilebilecek parçalar arasında kendilerine yer buluyorlar.

Tüm bu hissedilenlerin işığında, nefesli ve tuşlu çalgıların şarkıların dokumasına seçkinlik kattığı ve bütün olarak kendi atmosferini yaratması bakımından rahatlıkla kulak verilmesi gereken bir albümden bahsedebiliriz. Bir diğer konu olarak da bas gitarlar ve çoğu zaman da elektrik gitarların büründüğü temiz tonlamalar var ki albümün gezinmek istediği zaman dilimiyle ilgili fikirlerin ortaya konduğu sade dilin oluşmasındaki unsurlar olarak önemli yere sahipler.

Beach Fossils’in şiddetli tavsiye ve yoğun lezzet garantisi içeren “Somersault”unu kaçırmamalı.