Seyahatlerinizin olmazsa olmazları listesinde Almanya olanlar arasında muhtemelen büyüleyici kaleler, dağ manzaraları, Berlin gece hayatı ve Oktoberfest’i hayal ediyorsunuzdur. Ama ya bilinen yoldan çıkarsanız? Ülke, masal diyarına benzeyen, dolambaçlı parke taşlı sokakları, ortaçağdan kalma şehir evleri ve sayısız unutulmaz fotoğraf durağıyla küçük büyülü kasabalarla dolu. İşte Almanya’da gidebileceğiniz 5 şahane köy.

Ramsau
Almanya’nın güneydoğusunda yer alan Berchtesgadener Land bölgesi, manzarasıyla ünlü. Yaklaşık 1.800 nüfuslu bir köy olan Ramsau, Alman Alpleri’nin muhteşem manzarasıyla insanları kendine çekiyor. Soğan kubbeli kilisenin içinden şırıldayarak geçen nehir, sakin Königssee ve Hintersee gölleri ve arka plandaki görkemli Watzmann masifi de dikkat çekici görüntülerden. Kışın kar yağışıyla kaplanan tüm bölgenin geniş çayırları, ilkbahar ve yaz aylarında çiçek tarlası haline geliyor.

Parish Church of St. Sebastian in the village of Ramsau, Nationalpark Berchtesgadener Land, Upper Bavaria, Germany

Ahrenshoop
Tuzlu bir meltem, Baltık denizinin dalgalarının sesi ve kıyıdaki büyüleyici sazdan çatılar, Ahrenshoop’u anlatan kelimeleri. Şatafatsız bir balıkçı köyü olan Ahrenshoop, kendinden hiç ödün vermeden popüler bir tatil kasabası haline geldi. Sadece 637 kişilik küçük bir köy, Rostock’un yaklaşık bir saat kuzeyindeki dar yarımadanın üzerinde yer alıyor ve hafta sonu kum yürüyüşleri, kuş gözlemciliği, bisiklete binme ve yakındaki Batı Pomerania Lagün Bölgesi Ulusal Parkı’nın manzarasını keşfetmek için mükemmel bir merkez.

Ahrenshoop

Schiltach
Yoğun ormanlar, geniş yürüyüş parkurları ve üst düzey spa otelleri, Kara Orman’ın en büyük çekim alanları, ancak keşfedilecekler bu kadarla sınırlı değil. Milli parkın doğu kısmına girerseniz, Kinzig Nehri’ne doğru kıvrılan pastoral küçük bir köy olan Schiltach’ı sakın kaçırmayın. Tarihi eski kent, ortaçağdan kalma ahşap evlerin sıralandığı ünlü Timber-Frame Road boyunca muhteşem bir görüntü sunuyor.

Spitalstrasse in Schiltach, Black Forest, Baden-Wurttemberg, Germany
Sieseby
Sieseby, yemyeşil otlar ve çitlerle ayrılan göz alıcı beyaz sazla kaplı evleriyle bilinen bir kasaba ve Kuzey Denizi’nin girişi olan Schlei Fiyordu’nda bulunan bir denizcilik havzası. Yavaş tempolu köyü ziyaret edenler, bisiklete binerek ya da küçük bir tekne kiralayarak huzur içinde dolaşmaktan keyif alıyorlar.

Schlei-Region, Schleswig-Holstein, Northern Germany
Quedlinburg
Harz Dağları hiç şüphesiz en güzel Alman manzaraları arasındadır. Bölge, geniş yürüyüş parkurları ve bisiklet yolları, kayak pistleri, tuhaf kaya oluşumları ve ormanlık alan ağlarının yanı sıra, bazı harika kasabalarla da tanınır. Karmakarışık evleri, çatıları ve Arnavut kaldırımlı yollarıyla ortaya çıkan muhteşem manzarası sayesinde Quedlinburg, bunların en güzellerinden.

Quedlinburg, Germany

kapak fotoğrafı: The Albrechtsburg Late Gothic castle | © Igorkanev / Shutterstock

 

*theculturetrip.com sitesinden derlenmiştir.