Büyülü Karadağ: Bu küçük Balkan ülkesinden isteyerek eve dönmek zordur ve unutulmaz bir tatili hatıra heybenize koyarsınız. Nefes kesen manzaralar, sıcakkanlı insanlar ve leziz (kilo aldıran) yemekler, Karadağ’ı seyahat listenizin başına almanızın sebeplerinden sadece birkaçı. Ve sadece bu küçük ülkede bulunabilecek bazı deneyimler var. İşte yalnızca Karadağ’da yaşayabileceğiniz deneyimlerden 5 tanesi.

Karadağ’daki Tembel Kişi olmak için yarışın

Yugoslavya’nın eski devletleri arasında uzun süredir devam eden bir şaka var. Buna göre Karadağlılar gerçek birer tembel. Öyle ki, neden resmi olarak Karadağ’daki en tembel kişiyi bulmak için yarışma bile yapıyorlar. Brezna’da bulunan Etno Selo Montenegro’da, bu kişiyi bulmak için her yıl bir yarışma düzenleniyor. Meydan okuma ne mi? Herkesten daha uzun süre hiçbir şey yapmamak. Yarışmacılar bir yatağa uzanıyor ve en sonuna kadar dayanan kazanıyor. Karadağ’daki en tembel kişi unvanının yanı sıra, para ödülleri ve kazanılan leziz restoran yemekleri var.

Dünyanın en eski zeytin ağacını ziyaret edin

Stara Maslina (Eski Zeytin Ağacı) gerçekten isminin hakkını veriyor. 2 bin yıldan daha yaşlı ve dünyanın en eski zeytin ağacı olduğu iddia ediliyor. Ağaç, altında oynanan bir poker oyunu sırasında başladığı söylenen bir yangından bile kurtuldu. Aslında, Stara Maslina’nın bulunduğu Bar’da, bin yaşın üzerinde 100 binden fazla zeytin ağacı var.

-Olea_europea”,_which_is_over_2000_years_old._Full_view.
Stara Maslina | © Zabijako Sergej/WikiCommons | Zabijako Sergej/WikiCommons

Kahvaltıda prosciutto ve şarap var

Geleneksel bir Karadağ kahvaltısı için Kotor’dan Njeguši köyüne kadar 25 tane U dönüşü olan doğal serpantin benzeri yolu kullanın.Bir prosciutto ve peynirli sandviç ve bir kadeh şarap içeren otantik bir kahvaltı için Njeguši’de de bulunan, Karadağ’ın en eski restoranı Kod Pera na Bukovicu’ya Njeguši’de uğrayın.

Traditional food in Montenegro | © Courtesy of Eco Resort Cermeniza
© Courtesy of Eco Resort Cermeniza | Courtesy of Eco Resort Cermeniza

Avrupa’nın en derin kanyonunda zipline

Karadağ sadece Avrupa’nın en derin kanyonuna ev sahipliği yapmakla kalmıyor, – aynı zamanda Büyük Kanyon’dan sonra dünyanın en derin kanyonu –  onu çok sıkıcı bulmayı başaranlar için de bir zipline hattı var. Tarihi Ɖurđevića Tara Köprüsü’nün yanı sıra, bu hat kanyonun iki tarafını birbirine bağlıyor. Nehir yatağı 172 metre aşağıda ve manzaraları gerçekten nefes kesici.

15’inci yüzyıldan kalma bir adada kalın

Bu deneyim maalesef zenginlere özel. Sveti Stefan aslında bir kale ve ticaret limanıydı, ancak 20. Yüzyılın yarısında terkedilmişti. Bir otel olarak ikinci bir şans buldu ve dünyanın zengin ve ünlü insanlarını kendine çekti. Şimdi, Aman Sveti Stefan ismiyle unutulmaz bir otel deneyimi sunarak enkarnasyonuna devam ediyor.

Sveti Stefan, Budva, Karadağ | © emperorcosar/Shutterstock

 

*theculturetrip.com sitesinden derlenmiştir