Coldplay Eski Menajer Dave Holmes’a Karşı Dava Açtı

Coldplay, eski menajerleri Dave Holmes’un sözleşmeden doğan bir anlaşmazlık nedeniyle kendilerine dava açmasından sadece iki ay sonra karşı dava açıyor.

Grup, Holmes’un Live Nation’dan bilgileri dışında iki kredi aldığını ve ‘Music Of The Spheres’ turnesinde kendilerine milyonlara mal olan hatalar yaptığını iddia ediyor. Holmes’un 2015 yılında yıllık yüzde 2,72 faiz oranıyla organizatörden 20 milyon dolar borç, ardından da 2018 yılında aynı faiz oranıyla 10 milyon dolarlık ikinci bir kredi aldığı iddia ediliyor.

The Times’ın haberine göre, grup Holmes’un kendilerine 14 milyon sterlinin üzerinde tazminat borcu olduğunu iddia ediyor ve Holmes’un Live Nation’dan haberleri olmayan iki kredi aldığını öne sürüyor.

“Bildiğimiz kadarıyla … Bay Holmes kredi anlaşmalarıyla elde ettiği paraları Kanada’nın Vancouver kentinde ya da çevresinde bir emlak geliştirme girişimini finanse etmek için kullandı,” diyor grup Londra’daki Yüksek Mahkeme’ye yaptığı başvuruda. Vancouver’daki bu anlaşmanın “karlı” olduğuna inandıklarını da ekliyorlar.

“Bay Holmes’un Live Nation’dan yıllık yüzde 2.72 sabit faiz oranıyla toplam 30 milyon dolar tutarında kredi alabilmesinin Coldplay’in menajeri olması sayesinde mümkün olduğu sonucuna varılmaktadır.”

Dosyada, Holmes’un Live Nation’a 27,1 milyon dolar borçlu olmasının, Coldplay’in 2021’deki ‘Music Of The Spheres’ dünya turnesi için müzakere ederken organizatörle mümkün olan en iyi ilişkileri sağlama yükümlülükleriyle “potansiyel olarak veya fiilen [çatıştığını]” belirtiyor.

Holmes’un “kredi koşullarına atıfta bulunarak herhangi bir şekilde hoşgörü talep etmesi durumunda elinde bir koz olmasını sağlamak için Live Nation ile mümkün olan en iyi ilişkileri sürdürmekte kişisel bir çıkarı” olduğunu da ekliyor.

Live Nation yaptığı açıklamada “Coldplay ile güçlü ve uzun süreli bir ilişkiye sahip olduğunu” söyledi. “Yönetim ekibiyle geçmişte yapılan tüm anlaşmalar bu ilişkinin bir uzantısı olarak görülmüştür.”

Dosyada ayrıca, Coldplay’in ‘Music Of The Spheres’ turnesinde milyonlarca pound değerindeki hataların sorumluluğunu Holmes’e yüklediği ve 165 randevulu dünya turnesinin “nihai sorumluluğunun” Holmes’te olduğunu iddia ettiği belirtiliyor.

Grup, turne başlamadan hemen önce maliyetlerin “hızla arttığını” ve bunun yükünü kendilerinin çektiğini iddia ediyor. Buna ek olarak, satın alınan bazı ekipmanlar ya uygun değildi ya da yüksek maliyetle satın alınmıştı deniyor.

Son olarak, grup Holmes’u “turne bütçesini her zaman yeterince denetlememek ve kontrol etmemekle” suçluyor. İddiaya göre Holmes “yükümlülüklerini yerine getirirken makul bir özen ve beceri göstermiş” olsaydı, grup en az 17,5 milyon sterlinlik ekstra maliyete katlanmayacaktı.

Holmes, Coldplay ile 2005 yılında çalışmaya başlamış ve geçen yıl grupla yollarını ayırmıştı. İlk davasında, grubun henüz yayınlanmamış onuncu ve on birinci albümleri için kayıt oturumlarının, örneklerin ve yaylı aranjmanlarının düzenlenmesine yardımcı olduğunu ve grubun kendisine ödeme yapmayı reddettiğini iddia etti.

Holmes’un avukatı Phil Sherrell Variety’ye yaptığı açıklamada “Holmes 22 yılı aşkın bir süre Coldplay’i başarıyla yönetti ve onları tarihin en başarılı gruplarından biri haline getirdi. Şimdi Coldplay ona olan borcunu ödemeyi reddediyor.”

Grup Holmes’un iddiasını “bütünüyle” reddediyor ve karşı iddialarında “Bay Holmes’un davranışlarına ilişkin endişelerin arttığı bir dönemin ardından” menajerlik sözleşmesini uzatmadıklarını söylüyor. Ayrıca, gelecek albümleri için yapılan sözleşme görüşmelerinin de başarısızlıkla sonuçlandığı belirtiliyor.

Holmes’un sözcüsü bu hafta sonu karşı dava ile ilgili olarak şunları söyledi: “Coldplay savunmalarıyla başlarının belada olduğunu biliyor. Dave Holmes’u var olmayan etik ihlaller ve diğer uydurma suiistimallerle suçlamak, eldeki gerçek meseleyi saptırmayacaktır – Coldplay’in Dave ile bir sözleşmesi vardı, bunun gereklerini yerine getirmeyi reddediyorlar ve Dave’e borçlu oldukları şeyi ödemeleri gerekiyor”.

Menajer Holmes şimdi mahkemedeki karşı davaya yanıt vermekle yükümlü. Eğer taraflar anlaşmaya varamazlarsa, dava mahkemeye taşınabilir.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

NME.com

tr_TRTurkish