Boğaç Gökmen

Son dönemin bol ödüllü ve yılın sanatçısı payeli İngiliz şarkıcı ve söz yazarı Celeste’nin, ilk stüdyo albümü huzurlarınızda.

Both Sides ve Polydor Records aracılığıyla dinleyiciyle buluşan “Not Your Muse” isimli albüm, başlangıçta 2020’nin sonlarında yayımlanması planlansa da COVID-19 salgını nedeniyle çıkışı birkaç defa ertelenen yılın beklenen albümlerinden biriydi.

Albüm esas olarak, Celeste Epiphany Waite ve yapımın çoğunu yöneten Jamie Hartman ile birlikte yazılırken Celeste, albümün ticari başarı niyeti olmadan, daha çok “olmasını istediği şeyi” yaratmaya çalışarak yazıldığını ve kaydedildiğini söylüyor.

Los Angeles’ta doğan ancak Essex ve Brighton’da büyüyen şarkıcı, 2020 BBC Sound’u kazandıktan sonra Amy Winehouse ile birlikte anılıp, sıradaki Adele yakıştırmalarıyla karşılaşmış ve bu durum doğal olarak yüksek beklentileri de beraberinde getirmişti. Bu, öngörülebilecek ve belki de uzun zaman karşısına çıkacak karşılaştırmalarla birlikte yapılacak ilk iş, tüm bunları bir yana bırakıp kendini tam da hayalini kurduğu rüzgârlara bırakmaktı.

Öyle de olmuş ki “kendimi güçsüz hissettiğimde bulduğum güç” olarak tanımlıyor albümü.

Öncelikle, daha caz ve soul hamuruyla yoğrulmuş önceki kayıtlarına nazaran bir seviye daha pop kıvamına yanaşmış bir albüm diyebiliriz “Not Your Muse” için. Pop caz kaynağından uzaklaşmadan alternatif sahnenin ışıklarına yakın yüzerken, popüler müzik dinleyicisini de sonuna kadar kucaklayacak çekiciliğe sahip bir bütün.

“Love is Back”, “Tonight Tonight” ve “Belowed” ile Amy Winehouse kadar vururcu, “Strange” ve “Some Goodbyes Come with Hellos” da Adele’in kırık kalpli ruh girdaplarına davet eden ve “A Kiss”te clean ton bir gitar ve yaylılar eşliğinde sesinin tüm lezzetini sunan Celeste, “Not Your Muse”, “Tell Me Something I Don’t Know” gibi ilk dikişte bitirilecek zihne kazınma garantili beste yapılarıyla sağlam adımlar atmış.

Yelkenini hayalini kurduğu esintilerle doldurabildi mi bilinmez ancak yapımın kusursuza yakın, pırıl pırıl çoğu zaman da sade işçiliği, bir yıldız kumaşına yakışacak iğne iplik ve hünerli eller birlikteliğini işaret ediyor.

Ses rengi, şarkıcılık marifetleri ve adımladığı kulvar bakımından yakın dönem ikonik şarkıcılarla kıyaslanması kaçınılmaz gibi gözükse de karşılığını bulması güç olmayacak isabet oranı yüksek beste yapılarıyla, dinleyiciyi içine çekecek bir ilk albüm başarısından bahsedip, hakkını teslim etmek gerekecektir hanımefendinin.

Photo by Robin Joris Dullers for Enfnts Terribles