Anton Çehov’a göre uygar insanların 8 özelliği

Rusya’nın en büyük yazarlarından biri Anton Chekhov, 1886’da, ağabeyi Nikolai’a yazdığı bir mektupta medeni insan 8 özelliğini listeledi. Bu listeyle Çehov zor ve sert gerçekleri gün ışığına çıkarmıştı.

Chekhov
1890’da Çehov’un ailesi ve arkadaşları (Üst sıra, soldan sağa) İvan, Alexander, Baba; (ikinci sıra) bilinmeyen arkadaş, Lika Mizinova, Masha, Anne, Seryozha Kiselev; (alt sıra) Misha, Anton.

Çehov’un dediği gibi, “Ona nasıl biri olduğunu gösterdiğinde insan daha iyi olacak.” Gerçekle yüzleşemezsek nasıl daha iyi insan oluruz, hayattan daha az izole hale gelir ve gösterişten korunabiliriz?

chekhov anton

1) İnsanlara birey olarak saygı duyarlar ve bu nedenle her zaman hoşgörülü, nazik, saygılı ve yumuşak başlıdırlar… Ağır bir yenilgi veya kaybolmuş bir eşya için gerginlik yaratmazlar; sizinle yaşarken size büyük bir fayda sağladıklarını hissettirmez ve ayrıldıklarında bir skandal yaratmazlar. (…)

2) Dilenciler ve kediler dışında başka insanlara karşı da şefkatlidirler. Kalpleri çıplak gözle görülmeyenlerin acısını çeker. (…)

3) Başkalarının malına saygı duyarlar ve bu nedenle borçlarını öderler.

4) Aldatıcı değildirler ve yalandan, ateşten korktukları kadar korkarlar. En önemsiz konularda bile yalan söylemezler. Birine yalan söylemek, ona hakaret etmektir ve yalancı yalan söylediği kişinin gözünde küçülür. Uygar insanlar hava atmazlar; sokakta evindeymiş gibi davranırlar, onlardan daha düşük seviyede olanları etkilemek için gösteriş yapmazlar. (…)

5) Başkalarının sempatisini kazanmak için kendilerini alçaltmazlar. Başkalarının onlar için üzülüp ve dadılık yapması için duygu sömürüsü yapmazlar. Bu tür şeyler sadece ucuz bir etki yaratır, bayağı, eski moda ve yanlıştır.

6. Gösteriş budalası değildirler. Ünlülerle tanışmak, bir mağazada gördüğünden aşırı etkilenmek, meyhanelerde tanınmışlık gibi sahte değerler onların ilgisini çekmez. (…) Gerçek yetenek her zaman gölgede oturur, kalabalığa karışır, ilgi odağı olmaktan kaçınır… Krylov’un dediği gibi, boş namlu dolu olandan daha fazla ses çıkarır. (…)

7) Yetenekleri varsa ona değer verirler… Onunla gurur duyarlar… Yetenekleriyle amaçsızca takılmak yerine, diğer insanlar üzerinde uygarlaştırıcı bir etki yapma sorumlulukları olduğunu bilirler. Ve alışkanlıklarında titizdirler. (…)

8) Estetik duyarlılıklarını geliştirmek için çalışırlar… Uygar insanlar en basitinden temel içgüdülerine itaat etmezler… Sağlam kafa sağlam vücutta sözüne değer verirler.

BrainPickingsLetters of Anton Chekhov to His Family and Friends, Flashbak

tr_TRTurkish