Yeni bir çalışma, bazen bir milimetrenin 1 / 100’ünden küçük olan bu plastik parçacıkların vücudun bağışıklık sistemine zarar verebileceğini buldu. Bu nedenle, su şişelerinden oyuncaklara kadar her şey sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.

Giderek artan kanıtlar, mikro plastiklerin gıda zincirimizin her aşamasına girdiğini gösteriyor. Bu plastiklerin insan vücuduna verdiği zarar hakkında fazla bir şey bilmiyoruz.

Son zamanlarda, bu konuyla ilgili yapılan kapsamlı bir çalışma, mikro plastiklerin ciddi bir sağlık tehdidi oluşturabileceklerini gösteriyor. Bu risklerin doğasını tanımlamak ve doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Çalışmanın odak noktası vücudun bağışıklık hücreleriydi. Bakterilere, virüslere ve diğer yabancı cisimlere saldıran bağışıklık hücreleri, mikro plastiklere maruz kaldığında diğer hücrelerimize oranla üç kat hızlı ölüyor. Hatta şaşırtıcı bir şekilde, vücudü tehdit edenlerle karşılaştıklarında daha hızlı öldükleri görülüyor.

Test edilen mikroplastiklerle temas etmemiş bağışıklık hücrelerinin 24 saat içinde % 20’si ölürken mikroplastiklerle temas eden bağışıklık hücrelerinin ölüm oranı aynı sürede % 60 oldu. Bu ölüm oranı, araştırmacılara göre bağışıklık hücrelerinin bakteri veya yabancı cisimlerle karşılaşmasından çok daha yüksek.