Bir Zach Condon projesi olan Beirut, beşinci uzunçaları “Gallipoli” ile huzurlarınızda.

2015 tarihli “No No No” albümü sonrası yayımlanan ilk Beirut çalışması olan “Gallipoli”, son albümde olduğu gibi yine yapımcı Gabe Wax ile New York, Berlin ve Güney İtalya’da Puglia’da kaydedilmiş.

Albümün ve aynı adı taşıyan şarkının ismi olan “Gallipoli” ise Condon’un parçayı yazdığı İtalya’nın Apulia bölgesindeki Lecce şehrinde bulunan kasabadan esinlenerek seçilmiş.

2006 tarihli çıkış albümleri “Gulag Orkestar” ile adını duyuran ve sonrasında ilk canlı performanslarını sergilemeye başlayan ekip, 2007’da yayımlanan “The Flying Club Cup” ile Balkan müziği motiflerini merkeze aldıkları tarzlarını iyiden iyiye kabul ettirip hatırı sayılır bir dinleyici kitlesi yaratmayı başarmıştı.

Zach Condon’un kendine has ses rengi ve grubun, indie folk’tan, Kusturica filmlerine meğil eden ritim ve nefeslilerin başrole soyunduğu türlü coğrafyalardan dünya müziği ezgilerine, barok ve hatta elektronik unsurlara yer verdiği çeşitlilik muhteva eden müzikal yapısı, dikkat çeken kişilik özellikleri olur, Beirut’un.

Yeni albüm “Gallipoli” ile de geçmişin benzer desenlerinden örnekler alarak tıpkı alışıldığı üzere bir film müziği kıvamında, dinleyiciyi hikâyenin merkezine oturtmayı bilen tutumunu sürdürüyor, Zach Condon.