Bir kaplan ve yavrularının viral olan bir fotoğrafı, hayvan koruma uzmanları için bir umut ışığı. Hindistan’daki Dudhwa Ulusal Parkı’nda safarileri yöneten Siddharth Singh tarafından çekilen fotoğraf, Parveen Kaswan tarafından Twitter’da paylaşıldıktan sonra hızla yayıldı. Uluslararası Doğayı Koruma Birliği üyesi Kaswan, aynı zamanda Hint Orman Servisi için çalışıyor ve bu yüzden fotoğrafın gördüğü ilgi onu çok mutlu etti.

Bizler için fotoğraf güzel bir görüntüden ibaret olabilir, ancak koruma konusunda çalışanlar için çabalarının iyi sonuç verdiğinin kanıtı. Yavruların güvenliğini sağlamak için bulundukları konum açıklanmıyor ve yaşadıkları alandan geçen rota önümüzdeki altı ay boyunca halka kapatıldı. Dudhwa Kaplan Koruma Alanı’nın Kishanpur Yaban Hayatı Koruma Alanı’nda çekilen fotoğraf, annelerinin yanında mutlu bir şekilde gezinen beş yavru gösteriyor. Ortalama doğumun sadece üç yavru olduğu düşünülürse beş tane olmaları önemli bir olay. Sezon açıldığında oğluyla parkı ziyaret eden Singh, bu sıra dışı kaplanları belgeleyen ilk kişi oldu.

Sanjay Pathak, şu anda yavruların gelişiminde izolasyonun öneminli olduğunu söylüyor. Çünkü kaplanlar yavrularını babası dışındaki erkek kaplanlardan ve kaçak avcılardan uzak tutulmalı.

Dünyadaki kaplanların % 70’ine ev sahipliği yapan Hindistan’ın kaplan sayısu 2018’de 2.967’ye kadar çıktı. Bu sayı 2014’te 2.226’ydı.

mymodernmet.com