Yonca Karakaş’ın küratörlüğünü üstlendiği grup sergisi “Bizden Sonra”, 7 Ocak – 15 Şubat tarihleri arasında Pg Art Gallery’de gerçekleşiyor. Yeryüzünde oluşabilecek yaşama dair mevcut olasılıklar eşliğinde yarı kurgusal değişimler ve alternatif gerçeklikler üzerine eğilen sergide 9 kadın sanatçının farklı disiplinlerde ürettiği çalışmalardan bir seçki sanatseverler ile buluşuyor.

“Zamanın yokluğunda negatif entropi vardı, var etmek üzerine sürdürülen canlı bir sistem ve zamanın başlangıcında artık entropi devrede..”

“Artık biliyoruz ki içinde bulunduğumuz evren ve üzerinde yaşadığımız dünya mükemmel işleyen bir sistemin sonucu değil, aksine kaotik bir rastlantının sonucu. Yine de mükemmel çünkü yaşayabileceğimizi ya da nefes alabileceğimizi düşündüğümüz tek yer şimdilik burası, çünkü geleceği henüz ön göremiyoruz.

Bizden sonra türlerin devam edip etmeyeceği, doğanın kendini iyileştirme ve yeni türlere zemin hazırlama durumu ve daha merak edilen birçok değişken mevcut olasılıklar arasında.”

Kullandığı objeler, kurguladığı mekanlar, yarattığı karakterlerle ‘gerçeklik’ algısını yeniden tariflendiren ve ilk kişisel sergisini 2017 yılında açan Yonca Karakaş bu kez de sekiz önemli sanatçıyı bir araya getirerek ilk küratörlük deneyimini yaşıyor. Ayşe Gül Süter, Ekin Saçlıoğlu, Elif Özdemir, Günnur Özsoy, Melis Buyruk, Nergiz Yeşil, Pelin Koç,Tuğba Çınar ve Yonca Karakaş’ın eserlerinden oluşan grup sergi değişime uğrayan entroponik mücadeleyi konu ediniyor. Sergi 15 Şubat tarihine kadar Pg Art Gallery’de görülebilir.