Uzaya gidecek ve dünyadan görülebilecek ilk sanat eseri

Sanatçı Trevor Paglen’a ait ve Havacılık tasarımları yapan Global Western ve Reno’daki Nevada Museum of Art tarafından desteklenen ve geçtiğimiz yıl faaliyete geçmesi için Kickstarter’daki kitle fonlama kampanyasıyla 76 bin dolar toplanan proje uzaya tamamen sanat amacıyla gönderilen ilk uydu olacak.

“Orbital Reflector” 30 metreden uzun, elmas şekilli polietilen bir balon. Titanyum dioksit ile kaplı olduğu için de bir alüminyum folyo kadar parlak. Bu sıra dışı heykel dünya yüzeyinden 580 kilometre ötede yörüngeye girdiğinde bir karbondioksit kartuşu ile şişecek ve güneş ışıklarını dünyaya yansıtacağı için gece bile yeryüzünden görülebilecek. Kasım ortalarında Kaliforniya’daki Vandenberg Hava Üssü’nden bir SpaceX Falcon 9 roketi ile fırlatılacak olan uydu heykel iki aya yakın bir süre orada kalacak.

Bu fikrin hayat geçmesine karşı olan bazı biliminsanları, gözlemevlerinin Havai’deki Mauna Kea ya da Şili’deki Atacama Çölü gibi yerleşim olmayan alanlara konumlandırılmasının sebebi ışık kirliliğinin olmaması olduğunu ve uydu heykelin yörüngede duracağı iki ay boyunca yapılacak o sırada yapılan astronomik çalışmaları çöpe atacağını söylüyor.  Trevor Paglen ise astronomların suçlamalarını kabul etmiyor.

sanatatak

 

tr_TRTurkish