Türünde Yılın En İyilerinden: Brandi Carlile, “By The Way, I Forgive You”

Amerikan folk-rock tarihinin tüm inceliklerini derin bir kapta biraraya getirin. Karıştırdıkça kıvamını bulacaklardır. Tabii ki daha her şeyin başındayız lakin sırada işin ruh kısmını samimiyet dozu yüksek ve tutkulu bir şekilde bu malzemeye  katma işi var. Devam ettikçe, duygusal yönüyle fark yaratacak şarkı sözleri ortaya çıkmaya başlayan lezzetin tuzu, biberi, baharatı olacaktır. Eh, öyle ya, edebi bir yemek her zaman nasip olmuyor. Esas dokunuşlar ise hanımefendinin içtenlikli, usta işi vokaliyle sağlanacaktır ki eminim tadına baktıktan sonra bu tarifi bir yerlere not etmeden yapamayacaksınız.

“The Firewatcher’s Daughter” albümü ile Grammy adaylığı da bulunan Brandi Carlile, Amerikalı folk-rock besteci ve söz yazarı. Mevzubahisimiz yeni albümü “By The Way, I Forgive You”, yemek hazır olduğuna göre masaya oturalım.

Öncelikle bu albüm 70’li yıllarda yayımlanmış olsa idi o dönemin kilometre taşları arasına pek rahatlıkla adını yazdırabilirdi. Peki, eğer öyleyse günümüzde dinlediğimizde nasıl hissediliyor?

“Every Time I Hear That Song” ile adım atılan albüm, ardında yer alan ve defalarca dinlenilse yine de az gelecek “The Joke” ile çok güçlü bir çekim alanı oluşturuyor. Belki de albümün seyrini belirleyen ince detayların birçoğu da burada saklı.

Sonrasında “Hold Out Your Hand” var ki girişinden nakaratına Mumford & Sons şarkıları gibi adımlasa da Carlile’ın vokal performansıyla kendi hizasını çoktan yakalıyor. 70’li yıllar Elton John albümlerini hatim etmiş bir besteci ve yorumcu olan  Brandi için “The Mother” ve “Sugartooth” o dönemle yoğun etkileşimlere sahip güçlü ve zarif şarkılar olarak öne çıkıyor.

Hani olmazsa olmazlar kontenjanı vardır ya, işte tam da orada en karakteristik haliyle 60-70’lerin akustik yürüyüşü ve Joni Mitchell ile buluşan “Most Of All” ve belki de albümün en dokunaklı tarafını açığa vuran “Party Of One” var. En sona “Harder To Forgive”i bıraktım ki tüm sınıf çıkınca onunla başbaşa konuşmak gerekecek. Son dönemin en etkileyici parçası olduğu, giderek artan tansiyonu ve koro bölümleriyle dinleyenin içine işleyen duygusu üzerine oturup konuşulmalı.

Tüm bunlar 45 dakikalık bir sürede yaşanırken yılın hemen başında yayımlanan albümün sene sonu en iyiler listelerinde görülmesi şüphe götürmez. Daha önce rüştünü ispat eden kıdemli şarkıcı-söz yazarı Brandi Carlile için ise albümün kariyerine bir yıldız daha ekleyeceği kuşkusuz.

Eğer, Carlile’i daha önce keşfetmediyseniz vakit kaybetmeksizin tam da bu noktadan başlayabilirsiniz.

İtinayla not edin, Brandi Carlile “By The Way, I Forgive You”, türünde yılın en iyilerinden.

tr_TRTurkish