The Narcotix ile Tanışmanın Tam Zamanı, Gelecek Albümden İkinici Şarkı “The Sun” Yayında

The Narcotix, 2021 tarihli EP’leri Mommy Issues’ın ardından ilk tam uzunluktaki albümleri “Dying” ile dinleyiciyi selamlamaya hazırlanıyor. Albümden çıkan ikinci single “The Sun” dinleyiciyle buluştu.

Besteci ve multi-enstrümantalistler Esther Quansah ve Becky Foinchas’dan kurulu The Narcotix, 1 Mart’ta dinleyiciyle buluşacak albümden bundan önce “The Lamb” isimli şarkıyı paylaşmıştı.

İkili yeni şarkı “The Sun” ile ilgili şu detaylara değiniyor:

Soğuk bir gecenin ardından aniden devasa, gülümseyen bir Güneş’e uyandınız… ve etobur çiçeklere, duyularınızı kızdıran ve karıncalandıran venüs sinek tuzaklarına.

Kimse güvende değil, ama herkes dans ediyor.

Eterik bir beden seansın üzerinde süzülüyor, gözlemliyor.

Güneş” vahşi doğada bir yolculuk

Esther Quansah ve Becky Foinchas, bir ses kolajı, ruh hallerinin, türlerin ve histerinin bir karışımı ile resmi şarkı yazma yapısını ters yüz ediyor. Beklentileri altüst etme konusunda her zaman yetenekli olan ikilinin bu yeni albümü şaşırtıcı bir büyümeye ve kasıtlı bir vazgeçişe tanıklık ediyor. Long Island City’deki GB’s Juke Joint’de prodüktör/mühendis Colin Monachs ile yakın iş birliği içinde çalışan ikilinin sonik kimliği olgunlaşırken, alametifarikaları olan poliritmik mayaya görkemli piyano ve yaylı düzenlemeleri dahil ediliyor. Bu albüm, saflığı korumanın yaratıcı riski ve ödülü hakkında.

Sırasıyla Fildişi Sahili ve Kamerun’dan Afrikalı göçmen ailelerin kızları olan Quansah ve Foinchas, zaman içerisinde koro senfonileri, math rock, soukous ve highlife gibi çok çeşitli ve uzak etkileri içlerine çekerek bunları benzersiz bir mercekle damıtıyor. Virginia Üniversitesi’ne devam ederken Sierra Leone’li gitarist Adam Turay ile tanışan ikili, ona bestelerini göstererek hem Grizzly Bear ve Stereolab gibi avant-pop müziğe hem de Koffi Olomide’nin karmaşık soukous gitar ritimleri ve Thomas Mapfumo’nun nabız gibi atan chimurenga’sı gibi Afrika müziğine duydukları ortak sevgi üzerinden bağ kuruyorlar.

Quansah, Foinchas ve Turay 2017’de Brooklyn’e taşınarak Batı Afrika esintili psiko-folk konseptlerini geliştirip ve şehirdeki çeşitli kulüplerde ve DIY mekanlarında çalıyorlar. Sonrasında Brooklyn’den SXSW’ye uzanan turlara, önemli siyasi çalkantıların ortasında Güney Amerika’yı dolaşıp bir yıl sonra da Bay Area ve Los Angeles’ta turneye çıkıyorlar.

Grubun tamamı ise şehirde geçirdiği birkaç yılın ardından bir araya geliyor. New England Konservatuarı mezunu Jesse Heasly ile Brooklyn’in “tuhaf rock sahnesinde” tanışan Narcotix, Heasly’nin basçılığı ve avangart duyarlılıklarıyla müziği ideal bir şekilde tamamlıyor. Ritim bölümünü tamamlayan Matt Bent ise Tony Williams ve Wayne Shorter’a olduğu kadar Aphex Twin ve SOPHIE’ye de sevgi duyan virtüöz bir caz davulcusu, DJ ve yapımcı.

Aşağıda albümden paylaşılan şarkılar “The Sun” ve “The Lamb”, albüm şarkı listesi ve kapak görselini bulabilirsiniz.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

The Narcotix “Dying” şarkı listesi:

The Mother

The Sun

The Lamb

The Lovers

The Feel

The Child

The Maiden

The Mystic

The Magician

The Narcotix press photo by Florencia Villa 

tr_TRTurkish