Barselona başkanı Josep Maria Bartomeu, taraftarın büyük huzursuzluğu nedeniyle kulübün yeni armasını değiştirmeyi planını erteledi.

Barca, geçtiğimiz ay, 2002’den bu yana ilk kez daha modern bir tasarımı kullanmak üzere armalarını değiştireceklerini açıkladı.

Ancak kulübün FCB – ‘Futbol Club Barcelona’ harflerini kaldırma kararı, taraftarlar arasında tarihi, siyasi ve kültürel nedenlerden ötürü öfkeye neden oldu.

1941’de, eski İspanya’nın diktatörü Franco, FCB’nin yerine, ismin İspanyolca versiyonunu olan CFB – ‘Club de Futbol Barcelona’yı kullanmaya zorladı. 1974’e kadar, Barcelona taraftarları için büyük bir gurur kaynağı olmaya devam eden orijinal isme geri dönülemedi.

Bartomeu, Cumartesi günü yapılan kulübün Yıllık Genel Toplantısı’nda konuya ilişkin oylamayı erteledi ve sonra da planları tamamen iptal etti. Yıllık toplantının, buna karar vermek için doğru yer ve zaman olduğuna emin değildi. Catalunya Radyo’ya yaptığı açıklamada, bazı insanların bir referanduma gidilmesi gerektiğini düşündüğünü ve sorunu demokratik şekilde çözdüklerini söyledi ve sözlerine şöyle devam etti.

“Üyeler kabul etmediğinde bir şeyleri değiştirmek kolay değil. Şimdi armada bazı iç yansımalarımız olacak. FBC, gelecekte bazı değişiklikler yapacak, bu açık. Ama acelesi yok.”