Dijital medya ne kadar gelişirse gelişsin, kâğıt, hayatın önemli bir parçası olmaya devam ediyor.

Robert C. Williams müzesi, insanoğlunun, Sümerliler ve Mısırlılardan modern çağa kadar kâğıtla olan ilişkisini gözler önüne seriyor. Kâğıt yapım tarihiye ilgili 2 binden fazla kitap ve 100 bin eserle, müzenin sahip olduğu koleksiyon kesinlikle çok önemli. Ziyaretçiler, müzede bir sergiden diğerine geçerken eski baskıları okuyor, ormanları ve sera gazlarını yönetmek için tasarlanan modern yeşil teknolojileri öğreniyor.

Sergilerden biri, 1300’e dayanan teknolojilere odaklanıyor ve bunların en önemlisi, 1690’da Avrupa’dan Yeni Dünya’ya getirilen ilk kalıp ve kâğıt makinesinin öyküsü. Bu öykü, Amerikan kolonilerinde kâğıt üretimine değiniyor.

Müze 1939 yılında Massachusettes Institute of Technology’de, matbaacı bir aileden gelen ve 20. yüzyılın başlarında Amerikan Sanat ve El Sanatları Hareketi’nin bir takipçisi olan kâğıt uzmanı ve koleksiyoncu Dard Hunter tarafından kuruldu. Hunter, ağının önde gelen gazetecilerinden ve matbaacılarından biri olarak kabul edildi, Smithsonian ve New York Halk Kütüphanesinde yer aldı. Müze, 1989 yılında yeniden canlandırıldı ve Atlanta’ya taşındı.

Mevcut enkarnasyon, dünyanın en büyük kâğıt şirketi olan James River Paper Company’nin CEO’su Robert C. Williams’a adamdı.

kapak fotoğrafı: daderot

atlasobscura.com