Taraftar Kültürünün Dünya Mirası Olarak Kabulü İçin UNESCO’ya Başvuruldu

FC PlayFair adlı bir oluşum futbol fenomeninde taraftar kültürünün anlamını bir üst seviyeye taşımaya niyetli görünüyor.

FC PlayFair, Futbol Taraftar Kültürü’nün Dünya Kültür Mirası olarak tanınması ve bu şekilde korunması gereken kültürel bir unsur olarak kabul edilmesi için UNESCO’ya başvuruda bulundu.

FC PlayFair, UNESCO’ya yaptığı bu başvuruyla, futbolun sadece kurumların ve yatırımcıların bir oyuncağı olmadığı konusunda kamuoyu bilincinin artmasını amaçlıyor. Başvuruda şöyle deniliyor: “UNESCO listesine alınmanın koruyucu fonksiyonuyla, bu oyunun sadece kurum ve yatırımcıların oyuncağı olmadığı, bu sporla aktif ya da dolaylı ilgilenen herkesin olduğu ispatlanacaktır.”

Eğer Unesco başvurusuna destek vermek istiyorsanız, aşağıdaki linkte ortada bulunan alana, isim ve e-mail adresi bırakarak “Unterstützen” butonuna basabilirsiniz.

https://www.fcplayfair.org/unesco-antrag/

FC PlayFair’i daha iyi tanımak isterseniz onların kendilerini nasıl anlattığına ve amaçlarına göz atın;

Futbolu Seviyoruz

Her birimiz kendi taraftarı olduğu kulüple sevinip üzülüyor. Elbette herkes aynı kulüp için değil. Profesyoneller sahaya çıktığında bazen kale arkasındayız, bazen VIP’de ya da televizyon karşısında, radyo başında, internette takipteyiz. Çocuklarımız futbol oynarken onlarlayız ve hatta bazen bizler de sahaya çıkıp futbol oynuyoruz.

Bağımsız ve kulüpler üstüyüz

Herhangi bir kulübünün çıkarını savunmak için yola çıkmadık. Tüm kulüpler arasında, her bir taraftar için profesyonel futbolda bütünlüğü destekliyoruz.

Endişelerimiz var

Profesyonel futbol Almanya’da ve diğer ülkelerde artık kaynama noktasında. Kar maksimizasyonu burada da belirleyici faktör oldu, astronomik yayın hakları, oyuncu maaşları, bonservis bedelleri günlük hayatın bir parçası haline geldi. Maç fikstürleri farklı gün ve saatlere yayıldı. Profesyonel futbol meyvesinin hala sıkılacak suyu var, ama posasının kimseye faydası yok.

Gerçekçiyiz

Profesyonel kulüplerin ticari işletmeler olduğunu biliyoruz. Dileğimiz, finansal açıdan rekabete ayak uydurabilecek bir Bundesliga. Diğer yandan, şampiyonluğun son haftaya kaldığı, puan cetvelinde alt ve üst sıraların çekişmeye sahne olduğu bir lig ve dürüst futbol istiyoruz.

FC PlayFair

Sorunları tespit ediyor ve taraftarları, kulüpleri, yöneticileri ve federasyonları aynı masada buluşturmaya çalışıyoruz. Bu şekilde sorunların üstesinden beraberce gelmeyi hedefliyoruz. Futbol için zaman ve çaba harcıyoruz, çünkü futbolun toplumumuzun korunması gereken bir kültür değeri olduğunu düşünüyoruz.

  • Fair Play! Sahada ve saha dışında pazarlık masasında! Namuslu olun! Bundan onlarca yıl sonra da futbolun heyecanını yaşayabileceğimiz şekilde davranın, Almanya’da ve tüm dünyada.
  • Taraftarların, kulüplerin, yöneticilerin ve federasyonların birbirlerinden uzaklaşmalarını değil, birlikte hareket etmelerini amaçlıyoruz.
  • Taraftarların taleplerine saygı gösterilmesini istiyoruz, çünkü futbol taraftarlarla var.
  • Endüstriyelleşen futbolun sorunlarına beraber çözüm bulmak istiyoruz.
  • Kulüplerin en üst yönetim organlarında en az bir taraftar temsilcisi bulunmasını talep ediyoruz.
  • Derneğimizin amaçları bunlar. Bu amaçlar doğrultusunda çalışıyoruz. İlgililerle konuşarak, bilimsel veriler sunarak, sorunlara birlikte çözüm bulma önerisiyle elimizi taşın altına koyuyoruz. Ne bundan fazlası, ne azıyız. Çünkü futbolu seviyoruz.

www.fcplayfair.org

tr_TRTurkish