Tam Bir Hasret Giderme Kaydı: Sonic Youth “Battery Park, NYC: July 4, 2008”

Boğaç Gökmen

Sonic Youth, 80’li yıllarla birlikte ruhumuza nüfuz eden, punk-rock kulvarının deneysel ve benzersiz motiflerini yüreğimize kazıyan müstesna toplulukların başında gelir.

Son dönemde müjdesi verilen ve kuvvetle muhtemel Sonic Youth meftunlarını 11 yıl öncesine ışınlayacak bir canlı kayıt yayına sürüldü.

Topluluğun son stüdyo albümü “The Eternal”, 2009’da piyasaya sürülmüş ve o dönem albümü ön sipariş eden dinleyiciler, önceki yıl New York’ta kaydedilmiş bir canlı albüm olan “Live At Battery Park”a LP olarak sahip olma fırsatını yakalamışlardı.

O günden bu güne, belki de üzerinde pek durulmayan, 4 Temmuz 2008’de gerçekleştirilen konserin bu canlı kaydı “Battery Park, NYC: July 4, 2008” başlığıyla ve bu defa daha büyük bir kapsama alanıyla dinleyiciyle buluştu.

Resim

Kayıt, on şarkıyla sınırlı gibi görünse de Sonic Youth kariyerinin geniş bir bölümüne temas eden mühim şarkılar sayesinde iyi bir belge niteliğinde değerlendirilebilir. Hatta, ender olarak canlı çaldıkları bazı şarkıların varlığı da Battery Park performansını ayrı bir yere konumlandırmaya yetecektir.

Seçilen şarkılar, itinayla grubun farklı dönemlerini kayda taşıyor.

1988 tarihli nefis albüm “Daydream Nation”dan kulaklarımıza taşınan “Hey Joni”, “The Wonder” ve “Hyperstation” yüzleri güldürmeye yetecek Sonic şarkıları olurken, topluluğun çıkış EP. sinden konseri açmak için seçilen “She Is Not Alone”, tansiyonu belirleyen “The Sprawl”, “Bull in the Heather”.

Dahası, 1983 yılına selam çakan “World Looks Red”, 2006 albümü “Rather Ripped”den “Jams Run Free” ve 1992 tarihli “Dirty”nin açılış şarkısı “100%”ün varlığıyla tam bir hasret giderme kaydı selamlıyor dinleyiciyi.

Arşivler için şüphesiz ki önemli bir kazanç olacak albüm, Sonic Youth’un ne denli bir canlı performans canavarı olduğunu da yeniden hatırlatıyor.

Özellikle Kim Gordon’un parlak vokal başarısı 2008’in bir 4 Temmuz akşamı tekrar tekrar zihinlere kazınırken, albüm Sonic Youth’la bir kucaklaşma keyfine dönüşüyor âdeta.

tr_TRTurkish