İzmir’de yaşayan üç müzisyenden oluşan Salut de Smyrne, Ege ve Anadolu’nun çok renkli ve çok dilli müzik kültüründen yola çıkarak Dünya halk şarkılarının peşine düşüyor.

“Salut de Smyrne” yani “İzmir’den Merhaba” isimlerini İzmir’in 1900’lü yıllarında çekilmiş fotoğraflarından oluşturulan kartpostallardan alıyor.

İlk çalışmaları bir Midilli halk şarkısı “Anathema Ton Aitio” olan ve Olta 5 dayanışma albümünde yer alan grup 30 Nisan 2021’de üç şarkılık ilk albümlerini yayınladılar. Albümün ismi Yunanca “Me Meraki”, “Merak İle” anlamına geliyor ve içinde tıpkı geleneksel Anadolu müziğinde olduğu gibi amaneden, hareketli tempolara birçok ezgi bulunuyor.

Bu isimde nasıl karar kıldıklarını şu şekilde açıklıyorlar: “Meraki Yunanca’da yaptığın işe sevginden, ruhundan, yaratıcılığından bir parça koymak demektir. O işe kendinden bir şeyler eklemektir. Bu üç şarkılık albümün ismine “Me Meraki” yani “Merak İle” dedik. Hem Yunanca anlamıyla bu işe kendimizden tutam tutam döktüğümüzden hem de Türkçe anlamıyla eski şarkıları ve hikayelerini merak ettiğimizden.”

Grupta vokal ve perküsyonda Serap Çiğdem Şahin, ud, bas gitarda Murat Küçükarslan, santur, klavye, mix ve masteringde Deniz Perhan yer alırken, Arif Tunç Konak klasik gitar, Aykut Uykan ise klarinet ile bu çalışmaya destek vermiş. Albümün kapak fotoğrafı ise Aybüke Demir imzası taşıyor.