Salt’ın Cumhuriyet’in 100. yılı programları Zafer Toprak konuşmasıyla başlıyor

Kamu Programı:

Cumhuriyet’in 100. Yılı

9 Mayıs 2023

Salt Galata

Salt’ın, Cumhuriyet’in 100. yılı kapsamında gerçekleştireceği programlar, 9 Mayıs Salı günü tarihçi, yazar ve akademisyen Zafer Toprak’ın erken Cumhuriyet döneminde ekonomi ve toplumsal yapıyı konu alacağı konuşmasıyla başlıyor.

Garanti BBVA tarafından kurulan Salt, Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılı kapsamında akademisyen ve araştırmacıların katkılarıyla bir dizi etkinlik gerçekleştirecek. 20. yüzyıl Türkiye’sinin tarihini ve toplumsal dönüşümleri yansıtan yerel örnekleri odağına alan programda, Salt’ın sanat, mimarlık, tasarım, kent, toplum ve ekonomi alanlarında derleyerek erişime sunduğu arşivler üzerinden kurgulanan sergi projeleri, konuşmalar ve film gösterimleri yer alacak.

Cumhuriyet’in 100. yılı kapsamındaki programların ilkinde tarihçi, yazar ve akademisyen Prof. Dr. Zafer Toprak, erken Cumhuriyet döneminde ekonomi ve toplumsal yapıyı değerlendirecek. Prof. Dr. Zafer Toprak, 9 Mayıs Salı günü saat 18.30’da Salt Galata’daki Atölye II-III’te gerçekleştireceği “Erken Cumhuriyet’te Ekonomi ve Toplumsal Yapı, 1923-1946” başlıklı konuşmasında Türkiye’nin iki dünya savaşı arası dönemine odaklanacak. Tek parti döneminin ekonomi politikasını ve toplumsal yapısındaki köklü dönüşümleri irdeleyerek, yurttaş kimliğini kazanan “yeni insanın” ve laik bir toplumun oluşumuna değinecek. Bir tür “toplumsal devrim” niteliği kazanan bu süreci dönemin koşulları içerisinde değerlendirerek, toplumsal dönüşümlerin yarattığı açılımları gündeme getirecek.

2023 yılı boyunca devam edecek programlar ile sanat tarihi yazımından sanat eğitiminin geçirdiği dönüşümlere, Maârif Vekâleti (bugünkü adıyla Millî Eğitim Bakanlığı) öğretmenlerinden Mimarlık fakültelerindeki eğitim ortamına, Türkiye’nin yüzyıllık toplumsal ve kültürel birikimi ele alınacak. Kişiler ve kurumlar üzerinden yapılacak okumalarla ulus devlet kurma süreci ve sonrasında, süreklilik ve kopuşlar çeşitli boyutlarıyla irdelenecek. Farklı alanlardan uzmanların katılımıyla düzenlenecek bu etkinlikler ile tarih yazımı, öğretim ve eğitimin toplumdaki dönüştürücü rolünün, yeni bilgi ve bulgular ışığında çok yönlü ve disiplinlerarası bakış açılarıyla ele alınması amaçlanıyor. Programlar ile ilgili ayrıntılı bilgi saltonline.org’da duyurulacak.

Prof. Dr. Zafer Toprak, uzun yıllar Boğaziçi ve Koç üniversitelerinde öğretim üyeliği yaptı. Küratör olarak İş Bankası’nın İstanbul’daki Türkiye İş Bankası Müzesi ile Ankara’daki İktisadi Bağımsızlık Müzesi ve Borusan’ın Asım Kocabıyık Müzesi’nin kurucu kadrosunda yer aldı. Boğaziçi Üniversitesi Aptullah Kuran Üstün Başarı Ödülü, Garanti Bankası-Osmanlı Bankası Arşiv ve Araştırma Merkezi Finans Tarihi Ödülü ve Sedat Simavi Sosyal Bilimler Ödülü’ne layık görüldü; St. Olaf College’dan kültür çalışmaları alanında fahri doktora aldı. Tarih Vakfı’nın kurucu üyesi, Bilim Akademisi asli üyesi ve Türk Tarih Kurumu Bilim Kurulu üyesidir.

GÖRSEL:

Esnaf Birlikleri, Cumhuriyet Bayramı, Bolu, 1933

Salt Araştırma, Fotoğraf ve Kartpostal Arşivi

tr_TRTurkish