İranlı mimar Sajjad Navidi, Antarktika’daki kutup buzunun erimesini kontrol ederken penguenlerin üremesine yardımcı olmayı öneren yenilikçi bir sistem için tasarımını paylaştı. Proje, Fransız organizasyonu Jacques Rougerie Fonu tarafından açılan bir yarışmanın parçası olarak tasarlandı. Navidi’nin ‘Penguen Koruma Sistemi’ finale kaldı ve ‘Deniz İçin İnovasyon’ kategorisinde ilk 12 proje arasında 7. sırada yer aldı.

Resim

National Geographic, “buzlar erirken, imparator penguenler de yok olmaya doğru gidiyor,” diyor. Bunun nedeni, Antarktika’daki buz tabakalarının varlığının penguenlerin yaşaması ve yumurta bırakması için çok önemli olması. Sajjad Navidi, bu tehdidi göz önünde bulundurularak iki bölümden oluşan bir koruma sistemi öneriyor: Su üstü iglo ve su altı gözenekli alan. İglo, penguenlerin enerjiyi tutmak ve kendilerini soğuktan korumak için davranışsal bir strateji olan “toplanmasından” esinlendi. Bu nedenle iglolar, sıcaklıklar -45 derecenin altına düştüğünde penguen toplulukları için güvenli bir yer sağlayacak.

Resim

Su altında ise deniz süngerlerinden esinlenen gözenekli bir yapı var. Burada ayrıca soğutma sistemini çalıştırmak için gereken elektriği üretmek üzere dalgalar tarafından hareket ettirilen bir sarkaç da bulunuyor. Koruma sisteminin su altındaki bu kısmı bağımsız ve gerektiğinde yukarıdaki iglodan ayrılabiliyor ve eriyen buz alanlarına doğru hareket edebiliyor.

Resim
Resim

designboom.com