Red Fang’den Kısa Kes Denilemeyecek Bir Albüm: ‘Only Ghosts’

Sözü ‘Red Fang’e getirip biraz kafaları dağıtalım mı, ne dersiniz? Kara kış yaklaşırken kapı duvar kendimizi kapattığımız ruh hallerini bir kenara atıp ortalığı dağıtmak her bünyeye iyi gelecektir.

Rock ’n’ roll’un zaman içinde evrildiği tarzlar için temel oluştururken bu sayede her döneme hakim olduğu gerçeği yadsınamaz. Bazen dinlediğimiz ana kulvarda olmasalar da bazı grupların işlerine kulak verip yaptıklarını takip etmek müzikal renkliliği arttırıyor.

Sonuçta, Long Live Rock ’n’ Roll.

Stoner rock ve Sludge metal gibi türleri göz önüne aldığımızda son yılların en dikkat çekici gruplardan biri Portland, Oregon çıkışlı ‘Red Fang’.

2009’da iki kısa metrajlı albümün bir araya getirilmesiyle yayımlanan ‘Red Fang’ albümünden sonra, 2011’de ‘Murder the Mountains’ ile kayaları yuvarlamaya devam eden grup 2013’deki ‘Whales and Leeches’ albümünden beri beklemeye aldığım isimlerden. Özellikle ‘Prehistoric Dog’ parçası ve bu şarkıya çektikleri video ile dikkatleri üzerlerine çektikten sonra  ‘Witness’, ‘Wires’, ‘Crows in Swin’, ‘Hank Is Dead’, ‘Dirt Wizard’, ‘Blood Like Cream’, ‘No Hope’ parçalarıyla tarzlarını kabul ettirmeyi başardılar. ‘Whales and Leeches’ albüm turnesi kapsamında geldikleri İstanbul’da konserde bulunanlar sahne performanslarını da ilk görüşten tecrübe etmişlerdir.

Yeni albüm ‘Only Ghosts’ bugüne dek ilerledikleri yolun dışına çıkmıyor aslında. Fakat bugüne kadar sergiledikleri çalışmalara birçok detay ve artı özellik kattıkları da gözlerden kaçmıyor. Samimiyet, dışavurum ve kendini olduğu gibi ifade etmek isteyenlerin adeta dili damağı olmaya devam ediyorlar. Albümün yapımcısı olarak Korn, Slipknot ve Sepultura’nın kalbur üstü işlerinde imzası bulunan ‘Ross Robinson’u görüyoruz. Kayıt masasının başında da ‘Tool’, ‘Queen of The Stone Age’, ‘Melvins’ ve ‘Kyuss’la da çalışan ‘Joe Barresi’ oturuyor. Hâl böyle olunca da grubun alışıldık kirli ve dinamik tınılarına eklenmiş teknik dokunuşlar yapımın kalitesine oldukça katkı sağlıyor.

‘Flies’, ‘Cut It Short’, ‘Shadows’, ‘Not For You’ albümün ağır topları olarak taşıyıcı kolon rolünü çok iyi yüklenmişler. Bunların yanında karanlık atmosferiyle ‘The Smell of the Sound’ ve ‘The Deep’ ayrıca kapanışı hakkıyla yerine getiren ‘Living in Lye’ grubun karakteristik unsurlarını cömertçe sergilediği parçalar.

Albüm, ‘Red Fang’in bundan sonra neler yapacağı hakkındaki şüpheleri ortadan kaldırırcasına kaya gibi bir iş olmuş. Kendi tonajlarında bir başyapıt ortaya koyduklarını iddia etseler bu konuda yanlış ifade vermiş olmazlar.

‘Only Ghosts’, ‘Red Fang’ takipçilerinin ve temsil ettiği tarzın dinleyicilerinin oldukça tatmin olacağı bir albüm. Biraz sert bir şeyler dinleyip kafa dağıtmak isteyenler için de yerinde bir tercih olacaktır. Bunun yanında rock ’n’ roll tavrının zaman içinde uğradığı evrim ve uzanıp sarmaladığı akımlara örnek teşkil etmesi bakımından da gayet iyi bir örnek.

Kısa kesemeyeceğiniz ve ihtiyacınız olan enerjiyi tazeleyeceğiniz bir albüm ‘Only Ghosts’.

İyi dinlemeler.

 

tr_TRTurkish