Progresif Rock Sahnesinin Efsanevi Grubu Soft Machine 55. Yıl Turnesi Kapsamında İstanbul’a Geliyor

Progressive rock sahnesinin efsanevi grubu, Canterbury devi Soft Machine, 55. yıl kutlamaları kapsamında 9 Aralık’ta CRR’de müzikseverlerle buluşuyor.

Pink Floyd ve diğer progressive müziğin öncülerinin ilham aldığı kült grup Soft Machine 55 yıllık kariyeri boyunca ilk kez İstanbul’a geliyor.

Kökleri neredeyse 40 yıl öncelerine uzanan ünlü Soft Machine, bir underground rock-fusion grubu olarak 1966 yılında Robert Wyatt, Kevin Ayers,Mike Ratledge, Daevid Allen tarafından kurulmuştu. Adları da underground edebiyatın bir sembolü olan William Burroughs’un ‘Soft Machine’ romanından alınma. Özellikle davulcu Robert Wyatt ve basçı Kevin Ayers’ in ana hatlarını oluşturduğu olduğu grubun temel müzikal eksenleri underground rock’a yaslansa da sound’larında caz ve serbest doğaçlamanın pek çok unsurunu bünyelerinde barındırıyor.

1981’e kadar, yaklaşık 15 yıl süren serüvenlerinin içinde, devamlı üye değişiklikleri yaşadı Soft Machine. Hugh Hopper, Police’den tanıdığımız Andy Summers, Elton Dean ve Allan Holdsworth gibi pek çok usta müzisyen grubun kadrosu içinde yer aldı.  Saksofoncu Elton Dean, grubun değişiminin öncüsü bas gitarist Hugh Hopper, caz davulun efsane ismi John Marshall ile gitarist John Etheridge; grubun 1981’de dağılışından sonra tekrar buluşup Soft Machine’i diriltmeye karar verdiler.

Topluluk 2018 yılında müthiş bir geri dönüş yaparak “Hidden Details” adlı kayda imza attı. Progresif soslu hür cazın son dönemlerdeki iyi örneklerinden biri “Hidden Details”. Arka planıyla, bu derece kıymetli bir geri dönüşü temsil etmesiyle hepten değere biniyor. İlgilileri ıskalamamalı. Bunca seneden sonra hala ilk günkü gibi genç kalmanın sırrını bir ara üyelere sormak lazım. Dev grup bu sorunun yanıtını vermek üzere herkesi 9 Aralık’ta CRR sahnesine bekliyor.

Grubun güncel kadrosu gitarda John Etheridge, tenor saksafon, flüt, klavyede Theo Travis, basta Fred Thelonious Baker ve davulda John Marshall’dan oluşuyor.

Biletler biletix.

tr_TRTurkish