Roger Federer’in bir servisine ters vuruşla yanıt verdiğinizi ve bu arada şehirdeki manzarayı yukarıdan hayranlıkla izleyebildiğinizi hayal edin. Bir bilim kurgu filminden sahnesine benziyor değil mi? Ama gerçek. Bu tenis gökdeleni Carlo Ratti Associati stüdyosunun kurucusu mimar Carlo Ratti ve aynı adı taşıyan stüdyonun kurucusu Italo Rota’nın son projesi.

Playscraper” olarak adlandırılan ve tam anlamıyla üst üste konumlandırılmış 8 tenis kortundan oluşan, 90 metrenin biraz üzerinde yüksekliği sahip yapı bir gökdelene benziyor. Modüler binadaki her kort, paslanmaz çelik kullanımı sayesinde süper hafif bir yapıyı temsil eder. Kapalı iki uzun cephenin her birine en sevdiğiniz oyuncuların aktivitelerini ve maçlarını takip edebileceğiniz elektronik cephe yerleştirildş. İki kısa cephe ise şehrin panoramik manzarasını sunan iki büyük pencereden oluşuyor.

RCS Sport için geliştirilen “Playscraper”, belirli bir yer için tasarlanmadı. Mimarlar, yoğun yıllık spor takviminden ilham aldılar ve onu takip edebilecek bir yapı düşündüler. Gökdelenin Avustralya Açık için Londra’dan Wimbledon’a, Melbourne’a seyahat ederek kolayca sökülüp yeniden inşa edilebilmesinin nedeni bu fikir.

Playscraper, a Skyscraper Composed of Tennis Courts
Playscraper, a Skyscraper Composed of Tennis Courts
Playscraper, a Skyscraper Composed of Tennis Courts

Carlo RattiItalo Rota, collater, designyoutrust.com