Paris Belediyesi yakın zamanda Paris’i daha yeşil hale getirmek için iddialı bir plan açıkladı.

Her şey plana göre giderse, “kentsel ormanlar” yakında Gare de Lyon tren istasyonu ve Hôtel de Ville de dahil olmak üzere Paris’in tarihi yerlerinin yakınlarında filizlenecek. Yoğun kalabalıklara maruz kalan bölgelerde ortaya çıkacak olan bu ağaç cepleri, sıcak şehri (Haziran ayında rekor derecelere ulaşan) eşzamanlı olarak güzelleştirip serinletmeyi amaçlıyor.

Paris, “kentsel bir ısı adası” olarak adlandırılan şeye dönüştü. Bir sıcak hava dalgası geldiğinde şehir genellikle banliyö çevresinden ya da Fransız kırsalından daha sıcak oluyor. Belediyenin  “serinlik adaları” yerleştirme planı, Eiffel Kulesi de dahil olmak üzere Paris’in birçok ikonik mimari alanında doğal gölge yaratacak.

The proposed forecourt of the Gare de Lyon railway station.

APUR LUXIGON / CÉLINE ORSINGHER

İlk kentsel koru gelecek yılın başlarında kurulacak. Toplamda, 2020 yılına kadar 20.000 yeni ağaç dikilmesi planlanıyor. Nihai amaç Paris’in yüzölçümünün yarısını 2030 yılına kadar tamamen ekili alanlarla kaplamak.

Kentsel yeşillendirme projesi bitki örtüsünü dikmek için kamusal alanların ve park alanlarının feda edilmesi anlamına gelecektir ve ayrıca maliyet sorunu da var: Belediye başkalık ofisi, bu proje için genel bütçeyi henüz açıklamadı, bu nedenle fon sağlamak ve tahsis etmek bir başka potansiyel endişe kaynağı. Son olarak, bazı popüler simge yapıların görüşlerinin bir ağaç akını yüzünden tehlikeye gireceğinden endişe edenler de var.

Plan yine de çoğunlukla olumlu karşılandı. Önerilen kentsel ormanların çizimleri, Paris belediye binasının çam korusuyla çevrili olduğunu gösterirken Palais Garnier opera binasını çevreleyen beton alan kiraz çiçekleriyle canlanacak. Seine Nehri kıyıları otlarla kaplanacak ve Gare de Lyon’un ön avlusu zarif ağaçlarla süslenecek.

kapak fotoğrafı:
APUR LUXIGON / CÉLINE ORSINGHER

kaynak