Nicolas Jaar, modern klasik müzik, caz ve minimal tekno’dan aldığı ilham ile yarattığı downtempo parçalarla İstanbul’da konser vermeye hazırlanıyor.

2004’te Etiyopya cazının ve Erik Satie’nin büyüsüne kapılan sanatçı, babasının ona armağan ettiği Ricardo Villalobos’un Thé au Harem d’Archimède ve Luomo’nun Vocal City plaklarıyla müzik prodüksiyonuna başladı. Yeni keşiflerini müziğine aktarırken, Wolf + Lamb’den Gadi Mizrahi ile tanıştı ve 2008’de aynı plak şirketinden 5 şarkı yayınladı. Parçalar Villalobos’un perküsyon ağırlıklı müziğine bir saygı duruşu niteliğindeydi.

Jaar’ın ilk albümü Space Is Only Noise 2011 yılında Circus tarafından piyasaya sürüldü. Eklektik tarzıyla dikkat çeken eser, eleştirmenler tarafından bolca övülürken Jaar’a da hem dans hem de indie rock dünyasından birçok yeni hayran kazandırdı.

Albümün tanıtımı için gitarist Dave Harrington ve klavyeci Will Epstein ile üç yıl turladı. Daha sonra Harrington ile Türkiye’de de oldukça popüler olan diğer projesi Darkside’a imza attı. Darkside olarak Pyschic ismiyle 2013 yılında bir albüm yayınladılar ve bu albüm ile Billboard Top 200 listesine girmeyi başardılar.

Solo kariyerine devam eden Jaar aynı zamanda Other People isimli bir plak şirketi kurarak Valentin Stip, DJ Slugo, ve Teenage Jesus & the Jerks gibi rock, elektronik ve deneysel müzik türlerinde üretim yapan birçok sanatçının albümünü yayınladı. 2015 yılında The Color Of Pomogrenates filminin soundtrack albümü olan Pomegrante isimli ambient albümünü piyasaya sürdü. Aynı yıl, 2015 Cannes Film Festivali’nde Palme d’Or ödülünü kazanan Fransız suç draması Dheepan’ın da müziklerini besteledi. Film müziklerini Nymphs başlıklı bir dizi single takip etti.

2016’da Jaar ikinci uygun solo albümü Sirens’i piyasaya sürdü. Şili’nin politik tarihinden ilham alarak yarattığı ikinci solo albümü Sirens ile ilk albümünde elde ettiği başarıyı tekrarlayan Jaar bu albümle Pitchfork, Consequence of Sound ve Rough Trade’in 2016’nın En İyi Albümler listesine girdi.

Başarılı müzisyen, 3 Ekim’de Zorlu PSM’de konser verecek.

kaynak