Nick Cave, bu ayın başlarında çok özel bir solo piyano konserin duyurusunu yaparak bazı detayları da dinleyiciyle paylaşmıştı.

Esasen geçen ay Londra’da çekilen “Idiot Prayer: Nick Cave Alone at Alexandra Palace” isimli performans, bu ayın sonunda biletli özel bir canlı yayın etkinliği olarak sunulacak.

Performansta, en son albümü Ghosteen ve hem The Bad Seeds hem de Grinderman ile yaptığı çalışmalar da dahil olmak üzere Cave’in geniş kariyerinden şarkılar içeriyor ve projede görüntü yönetmeni olarak Robbie Ryan yer alırken tüm düzenlemeleri Nick Emerson yönetiyor.

“Idiot Prayer”ın, geçen yıl boyunca gerçekleştirilen ‘Conversations With…’ etkinliklerinden evrildiğini söyleyen Cave, bu şovlarda şarkıları yeniden keşfettiğini hissedip, bir stüdyoya girmeyi ve bu yeniden tasarlanmış versiyonları bir aşamada kaydetmeyi düşünmeye başladığını belirtiyor.

Sonrasında, dünyanın karantina sürecine girdiğini, Bad Seeds’in küresel 2020 turnesinin ertelendiğini, stüdyoların, mekanların kapandığını ve dünyanın ürkütücü, kendini yansıtan bir sessizliğe büründüğünü ve bu sessizliğin içinde, sadece şarkıları kaydetme değil, aynı zamanda onları filme alma fikrini de düşünmeye başladığını söylüyor.

Böylece görüntü yönetmeni Robbie Ryan, sesçi, Dom Monks ve editör Nick Emerson, bir şekilde işe geri dönmenin mümkün olduğu anda çekim yapmak niyetiyle bir araya gelmişler.

23 Temmuz günü yayına girecek piyano konseri tek seferlik bir etkinlik olacak ve yayın sırasında veya sonrasında duraklatma veya geri alma seçeneği olmadan gerçek bir canlı şov gibi yayımlanacak.

Nick Cave son olarak performansı şu sözlerle ifade ediyor: ‘Idiot Prayer’, ışık saçan ve bir yürekten doruk noktası olarak ‘20,000 Days on Earth’ ve ‘One More Time with Feeling’ ile birlikte üçlemenin son film olarak servis ediliyor. ‘Idiot Prayer’, yalnız Alexander Palace’daki boşluğa bir dua. Umarım yapmaktan zevk aldığım kadar zevk alırsınız.”

Aşağıda bu özel solo piyano konserinden gelen fragmana göz atabilirsiniz.