New York City’deki devlet okullarının yarısından çoğunda besin devrimi var ve hızla yayılıyor. Yerel bir kar amacı gütmeyen kuruluş olan GrowNYC, sayesinde beş ilçe devlet okullarında sürdürülebilir bahçeler oluşturdu. Şehrin her tarafında böyle en az 700 bahçe var ve öğretmenler açık havada daha fazla zaman harcayan ve “geleneksel” bir sınıf ortamından kurtulan çocuklarda sayısız değişikliğe tanık olduklarını söylüyor.

Konteyner bahçelerden sınıfta kullanılmış şişelerin ekilmesine kadar öğretmenler ve çocuklar okullarında üretmek konusunda oldukça yaratıcılar. GrowNYC ile Okul Bahçeleri Koordinatörü Arielle Hartman, “Öğretmenlerin soda şişeleri ve eski ayakkabılardan, floresan ışıklı projektör arabalara kadar bitkiler yetiştirdiğini gördüm,” diyor. Yetiştirilen en popüler sebze ve meyveler arasında; domates, salatalık, marul, patlıcan, nane, lahana ve çeşitli otlar var. Bazı okullarda üzüm ve çilek de yetiştiriliyor.

Okul bahçeciliğinin faydaları, çocukların yiyeceklerin nereden geldiğini öğrenmesinin ötesine geçiyor ve önemli bir ders olduğu kabul ediliyor. Birçok çocuk için, bahçeler bir nefes alma ve düşünme yeri. Rodale Organic Life, “Okullar, bu yeşil alanları sadece öğretim aracı olarak değil aynı zamanda matematik ve bilim laboratuvarları olarak kullanıyorlar. Özellikle geleneksel sınıf ortamında bunu başaramayan öğrenciler için sosyal ve duygusal gelişim için de bir alan haline geldiler. Öğretmen ve yöneticiler için de bir soluklanma yeri,” diyor.

 

inhabitat.com