Ebru Yolver “Doğru bilgiyi aktarmak önemli ve bunu başarmak için kendinizi zorluyorsunuz”

Ressam ve tasarımcı Ebru Yolver’le, sanat, yeni projeleri ve Pera Güzel Sanatlar hakkında yaptığımız söyleşiyi aşağıda okuyabilirsiniz.

Ebru Hanım öncelikle Pera Güzel Sanatlardaki yeni göreviniz için tebrik ederiz. Buradaki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Çok teşekkürler. Pera da resim eğitmenliği yapacağım. Farklı Sanat Atölyeleri, Art Cafe’miz de değişik, dönüşümlü sergiler yapmayı programladım. Ayrıca, söyleşiler ve atölye çalışmaları olacak.

Üretmek mi, öğretmek mi daha zor?

Her ikisinin de  keyfi ayrı. Üretmek ayrı bir haz, özgürsünüz. Öğretmek daha hassas bir konu, güzel ve doğru bilgiyi aktarmak önemli ve bunu başarmak için kendinizi daha bir zorluyorsunuz.

Resim, tasarım, moda… Birçok alanda adınızı duyuyoruz. Sizin için öncelikle olan hangisi?

Ben ağırlıklı tasarım eğitimi aldım. Bu da benim resim ve tüm sanat hayatıma inanılmaz fayda sağladı. Tasarım dünyası, sizi sürekli farklılıklar arayışında olmaya itiyor. Her birine bunu aktarabiliyorsunuz. Ayrım ya da öncelik diyemem sanırım. Hepsi üretim ve kendimi ifade etme alanım. Resim özgür olduğum, nefes aldığım alan. Tasarım da keyifle tasarladığım ama bir takım kısıtlamalarla yapılan bir şey, işlevsellik, üretime uygun vb. özelliklere uymak gibi.

Yaratım süreçleri kişiden kişiye değişir. Ebru Yolver bir eser yaratırken öncesinden bitimine neler yaşanır?

Önce hayal etme;  düşünce de ve hayalde şekillendirme. Sonra o tasarımla ya da resimle yasama ve somutlaştırma. Somutlaştırınca geliştirme ve üzerinde oynamalar benimseyene kadar. Ve final.

Kahve ile yaptığınız 4×4/16 adlı seri çok ses getirmişti. Eserlerinizde başka ne gibi farklı malzemeler kullanıyorsunuz?

Farklı platformlarda denemeleri seviyorum. Benim için anlatım, dışavurum, hem malzemede çeşitlilik hem de değişik platformları kullanmak demek. Değişik malzemelerle kolaj yapmayı seviyorum. Denemelere, deneyimlemelerime devam ettiğim için ileride neler kullanırım bilemiyorum.

Bugüne kadar pek çok sergi açtınız. Yakın zamanda sizi takip eden sanatseverlere bu konuda vereceğiniz bir müjde var mı?

2018 de değişik projelerde yer alacağım. Yakınlaşınca duyurularla haberleri olacaktır.

Tekrar Pera Güzel Sanatlara dönersek, bu muhteşem bir binanın içinde çalışmak bir ayrıcalık diyebilir miyiz?

Kesinlikle öyle. Binamız muhteşem, küçük bir konservatuar havasında. Sanki bir sanat müzesinde yer alıyor gibiyiz. Zaten Ekibimiz de şahane, herkes kendi branşında çok başarılı eğitmenler. Bu keyifli mekânımıza bizimle sanat yolculuğu yapmak isteyenleri bekliyoruz.

 

tr_TRTurkish