Neil Young’ın, son yıllarda art arda yayımlanan ve dinleyiciyi mesut eden arşiv yayınlarına bir yenisi daha ekleniyor.

“Young Shakespeare” isimli kayıt, Connecticut, Statford’daki Shakespeare Theatre’da 1971 yılında kaydedilmiş bir canlı albüm ve konser filmi olarak dinleyiciyle buluşacak.

22 Ocak 1971’de gerçekleşen ve Young’ın 1972 tarihli klasikleşmiş albümü “Harvest”da yer alacak olan şarkıların yayınından neredeyse bir yıl öncesindeki ilk versiyonlarını içeren performans, şarkı listesiyle ayrı bir öneme sahip.

Young’ın en eski solo performans görüntüleri olarak bilinen ve esasen bir Alman televizyon yayını için çekilip hiçbir zaman gösterime girmeyen akustik performans “Old Man”, “Helpless”, “Heart of Gold”, “Down by the River” ve daha birçok klasik Neil Young şarkısına ev sahipliği yapıyor.

Young, hem film hem de sesin, kendi ekibi tarafından titizlikle restore edildiği arşiv kaydıyla ilgili olarak, “Hayranlarıma bunun şimdiye kadarki en iyi… arşivde sahip olduğumuz en saf akustik performanslardan biri olduğunu söylüyorum” diyor ve ekliyor, “Young Shakespeare’ çok özel bir olay… Kişisel ve duygusal, benim için o zamanı tanımlıyor.”

26 Mart’ta CD, plak ve DVD olarak piyasaya sürülecek kayıttan paylaşılan fragmana aşağıda göz atabilirsiniz.