Müziğin beynin üzerinde derin etkileri olduğu uzun zamandır biliniyor. Doğru melodiler dinleyerek insanın ruh halini değiştiren etkiler yaratmak mümkün ve hatta rahatlamak için müziği kullananların daha iyi bir yaşam kalitesi oluşturması da.

Ancak, büyüyen bir araştırma havuzu, müziğin beyindeki etkileri ruh halinden daha da derinlere indiğini ve bilişsel yetenekleri artırdığı kanıtladığını gösteriyor. Bir enstrüman çalmayı öğrenenlerde, insan vücudundaki en önemli organ olan beyne müziğin yararı bir adım öteye, bellek geliştirmeye kadar gidiyor.

İnanın ya da inanmayın, belli başlı müzik türlerini dinlemek,öğrenmeye yardımcı olabilir.

Nasıl mı?

Stanford Üniversitesi’nin bir araştırmasına göre, müzik sadece öğrenme kabiliyetini artırmıyor, aynı zamanda dinleyicinin odaklanmasını sağlıyor.

Çalışmanın başyazarı ve davranış bilimleri ile psikiyatri alanında doçent Vinod Menon basın bülteninde şunları söylüyor;

“Örneğin bir konser ortamında, farklı bireyler bir müzik parçasını dikkatleri dağınık halde dinliyordu. Ancak bölümler arasındaki geçiş noktalarında, onlar dikkat kesildi.”

Dinleyiciler müziğin içindeki ince farkları bulduklarında melodiye ve çevrelerine olan dikkatleri artar.

Nörobilim lisans öğrencisi Devarajan Sridharan’ın söylediğine göre, müzikal hareketler arasındaki bu geçişler, segmentasyon işlemi esnasında beyindeki aktivitenin değişen görüntüsünü dinamik olarak incelemek için ideal bir ortam sunar.

Çalışmanın yardımcı yazarı Daniel Levitin tarafından ortaya atılan görüşe göre de; Stanford’ın sonuçları bazı insanların nasıl Kokteyl Parti Probleminin üstesinden geldiğini açığa çıkarabilir.

Johns Hopkins Üniversitesi’ne göre ise müzik, öğrenilen bilgilerin unutulmamasını da sağlıyor. Saygın üniversite, pozitif bir öğrenme deneyimi yaratmak ve dikkati artırırken hafızayı geliştirmek için sınıf ortamını müzikle birleştirmeyi öneriyor.

Müzik ve Öğrenme kitabının yazarı Chris Boyd Brewer’e göre, aktif öğrenme tecrübelerinde müzik, öğrenme aktivitesi için bir soundtrack yaratır.

“Müzik bilgiye ilgiyi ve mental, fiziksel ya da duygusal aktiviteyi artırır. Müzik aynı zamanda, kelime ve okuma malzemesini büyük bir oranda absorbe eden yüksek odaklı bir öğrenme durumu oluşturabilir. Bilginin ritmi ve kafiyesi birleştiğinde, bu müzikal elementler hatırlamak için bir kanca görevi yapacak.”

Müzik öğrenme deneyimi, kendi içinde daha da fazla birleştirme yaparak odaklanmaya ve bilgiyi hafızada tutmaya yardımcı olur. Herhangi bir eski ilkokul öğrencisi, büyük bir olasılıkla alfabe gibi şeyleri hatırlamak için kullanılan çeşitli melodileri hatırlar. Müzik heyecan verici bir şekilde öğrenilen bilgileri hatırlamak için bir yol sağlayabilir ve öğrencilerin sınıfta aldıkları bilgileri bellekte tutmaları için destek verir.