9 ve 11 Yaşındaki Mülteci Kardeşlerin Çizimleri Venedik’te Sergilenecek

Bir çocuğun evinden uzak kalması ve mülteci olması onun çocukluğunu etkileyen korkunç bir durumdur. Çok zorlu şartlara dayanmak ve çocukluklarını korumak için mücadele eden, yeteneklerini ve zekâlarını ortaya koyarak hayatı biraz olsun yaşanabilir kılmaya çalışan çocuklar var. Aynı Lübnan’a sığınan iki çocuğun yaptığı gibi. Bu iki çocuk, Beyrut sokaklarında kart postal boyutunda kendi çizimlerini satıyor.

Mohammed (9) ve Nasser Darwish (11), beş yıl önce babalarıyla birlikte Halep’ten kaçmış. Annelerini kaybettikten sonra, babaları onlar için mümkün olan en iyi eğitimi sağlamaya çalışmış. Bu babalarıyla birlikte Beyrut’un göbeğinde bir karavanda yaşıyorlar.

Çocukların sanata olan tutkusu Beyrut’ta bir sokakta iki ağacın arasına gerili ipe dizilen çizimlerinde net bir şekilde görülebiliyor. Her bir çizimlerini yaklaşık 6 dolara satıyorlar. Videoları internet üzerinde dolaştıkça ünleri de artıyor ve yakın zamanda onlar için çok güzel bir gelişme söz konusu.

2016’nın Eylül ayında, küratör ve galeri sahibi Enas Elkorashy Nasser ve Mohammed için Venedik’te Made in.. Sanat Galerisi’nde bir sergi düzenliyor. Enas Elkorashy, çocukların çizimleri ve resimlerini kullanarak bir enstalasyon gerçekleştirecek olan İtalyan sanatçı Patrizia Polese ile işbirliği yapıyor.

 Tüm çizimler aileye destek amacıyla satılacak.

(kapak fotoğrafı: ANWAR AMRO / AFP)

What's your reaction?

tr_TRTurkish