Muhteşem Mikrokozmos: Tehlike Altındaki Böceklerin Büyüleyici Görüntüleri

İngiliz fotoğrafçı Levon Biss, böceklerin güzelliğine dikkat çekmek amacıyla mikroskop mercekleriyle çekilmiş, son derece etkleyici fotoğrafların sergilendiği Extinct & Endangered: Insects in Peril adlı bir sergi hazırladı. Fotoğrafçının söz konusu çalışması, bu tür yaratıkların güzelliğini çok geç olana kadar takdir etmediğimizi hatırlatıyor; en son 1902’de görülen, bir zamanlar üretken olan Rocky Mountain Locust’un (Melanoplus spretus) kaderinde gördüğümğz katı bir gerçek gibi. Bazısı 10 bine kadar ayrı görüntüden oluşan fotoğraflar konusunun karmaşık ayrıntılarını yakalayarak gezegenin biyolojik çeşitliliğini korumanın önemine dikkat çekiyor.

Rocky Dağı çekirgesi
Melanoplus spretus olarak bilinen Rocky Mountain çekirgelerinin büyük bölümü 1800’lerin sonlarına kadar Great Plains’e akın ederdi. Sonra sürüler durdu ve çekirgeler 1902’den beri görülmedi.

1

Dev leş böceği
Amerikan leş böceği Nicrophorus americanus,küçük bir memelinin, kuşun veya sürüngenin tüm karkasını kemiklerine kadar tüketebilir. Bu böcek türü, karkastan yiyecek kusarak larvalarına yiyecek sağlayan iyi bir ebeveyndir. Bu davranış, çürüyen hayvanları toprağa geri dönüştürerek daha büyük ekosisteme yardımcı olur.

2

Xerces mavi kelebek
The Xerces mavi kelebeğinin doğal habitatı, 1940larda insanlar işgal edene dek San Francisco, California idi. Kıtada bulunan 14.000’den fazla kelebek ve güve türünden soyu tükendiği bilinen ilk Kuzey Amerika kelebek türüydü.

3

Kral kelebeği
Kral kelebeği (Danaus plexippus) Kuzey Amerika boyunca dikkat çekici bir göç yaşar.

4

Mercan pembesi kum tepesi kaplan böceği
Cicindela Albissima böceği, krem ve yeşil tonları sayesinde Utah habitatıyla iyi uyum sağlar. Krem rengi ön kanatları da güneş ışığını emmek yerine yansıtarak çöl sıcağında serinlemesine yardımcı olur.

5

Noel böceği
Kral böceği olarak da bilinen anoplognathus viridiaeneus parlak, yanardöner bir kabuğu olan bok böcekleridir. Bir zamanlar Avustralya’da tatil mevsimi boyunca sık sık görülen ve gece boyunca vızıldayan bu böcekler, artık kentsel alanlarda çok daha az görülüyor. Yaz ayları Aralık ayında başlasa da, bu böceklerin kırsal bölgelerde nispeten yaygın olduğu düşünülmektedir.

6

Louisiana gözlü ipekböceği
Gecenin karanlığında,Louisianan Automeris gözlü ipek böceği bataklıklardan gökyüzüne yükselir. Yırtıcıları savuşturmak için arka kanatlarında yanıp sönen göz lekeleri olan böceğin ömrü yalnızca birkaç gündür. Mississippi Deltası ve Teksas’ın doğu Körfez Kıyısı boyunca görülebilir.

7

Dev Patagonya yaban arısı
Bombus Dahlbomii, Güney Amerika’nın yerlisi olan bir yaban arısı türü. O dünyanın en büyük arılarından biri ve bazen uçan fare olarak da anılıyor.

8

flashbak

tr_TRTurkish