Kosova’da duvar resimleri yakın tarihe ve yaşama dokunuyor

Foto muhabiri Hazir Reka, Mural Fest Kosova için Eylül 2020’de bölgeye gelen bir grup sanatçıya, “O zamanlar kameramla halkın önünde olmak benim için kolay değildi, çünkü ülke benim gibi muhabirlere karşı çok duyarlıydı. Kamerayla toplum içinde olmak, gerçekliği etkileyebilme kapasitesinden dolayı bir silahla toplum içinde olmaktan farklı değildi,” dedi. Reka burada bölgenin savaşın ortasında olduğu çalkantılı dönemden bahsediyor.

Axel Void’in yönettiği sanat kolektifi Void Projects’in organize ettiği girişim, savaşta ıssız, küçük bir şehir olan Ferizaj’daki kamusal alanları yeniden canlandırmayı amaçladı. On beş uluslararası duvar sanatçısı – listede Aruallan, Emilio Cerezo, Doa Oa, Alba Fabre, Maria Jose Gallardo ve Zane Prater yer alıyor – İngiliz film yapımcısı Doug Gillen’in yeni bir kısa filmde belgelediği proje için bir araya geldi.

Gillen, “Değişim” boyunca, çocukları ve gençleri yaratıcı sürece doğrudan dahil eden atölye çalışmaları ve okul girişimleri aracılığıyla yerel yaşama dahil olan ve şehrin en genç sakinleriyle iletişim kuran on sanatçıyı takip ediyor. Ortaya çıkan sanat eserleri, bu etkileşimlerin bir yansıması ve bölgenin ekolojisi, vatandaşları ve kültürel çevresinin büyük ölçekli tasvirleri. Her biri estetik açıdan farklı olsa da hepsi şehrin benzersiz ortamını çevreleyen temalarla ve paylaşılan insanlığın daha evrensel anlayışlarıyla aşılanmış.

Gillen, “Ferizaj’ın insanlık hikayelerini bu şekilde, zamanın bu eşsiz anında keşfetmek, onları anlamlı bir şekilde belgelemek için önemli bir fırsat gibi geldi,” diyor.

Kosova’nın tarihine daha derinlemesine dalmak için yukarıdaki filmin tamamını izleyin ve dilerseniz Instagram’da, Void Projects’in, Ferizaj sakinleriyle işbirliği yaparak deneyimlerine ait tüm duvar resimlerini görün.

Aruallan – Axel Void
Emilio Cerezo
Zane Prater
Alba Fabre
 Doa Oa
 Maria Jose Gallardo
tr_TRTurkish