ABD’nin Michigan eyaleti sayısız güzel göle ve nehre ev sahipliği yapmaktadır. Michigan’ın en ünlü su kütlelerinden biri, vahşi ve uzak Yukarı Yarımada’daki Palms Book Eyalet Parkı’nda bulunan buz gibi, mücevher renkli bir kaynak. Kitch-iti-kipi Springs’in birkaç adı olsa da yerel halk bu doğa mücevherine genellikle “Büyük Bahar” diyor. Açık bir günde ziyaretçiler kaynağı ziyaret edebiliyor ve Kitch-iti-kipi’nin kireçtaşı tabanının sonsuz manzarasını görebiliyor.

Kitch-iti-kipi, Manistique, United States
Aaron Burden/Unsplash.com

Kitch-iti-kipi’nin çok soğuk olması nedeniyle yüzmek yasak. Ziyaretçiler, gölüm safir ve yakut renkli sularının üzerinde salla gezebiliyorlar. Balık gruplarının özgürce yüzdüğü Big Spring’in tabanından yükselen kum girdapları ve Kitch-iti-kipi’nin sularına asırlardır batmış antik ağaç dalları büyüleyici şekiller yaratıyor.

Kitch Iti Kipi
Sarang Patki/Flickr

Bir sualtı akiferinin desteğiyle sabit bir su jeti, Kitch-iti-kipi’yi dakikada yaklaşık 10 bin galon tatlı su ile dolduruyor. Kitch-iti-kipi’nin 15 derecelik sabit sıcaklığı sayesinde, Büyük Bahar kışın donmuyor. Kış gezginleri, Big Spring’in taze beyaz karla çevrili gösterişli sularını görebilmek için kar ayakkabısıyla yürüyüş yapabiliyor ve Kitch-iti-kipi’ye kros kayağı yapmak için geliyorlar.

Kitch-Iti-Kipi
@everchanginghorizon

kaynak