Kayıtsız Kalınamayacak Akıl Çelen Öyküler: Pelican “Nighttime Stories”

Boğaç Gökmen

Chicago çıkışlı Pelican, enstrümantal rock/metal evreni içinde farklı yere sahip seçkin ve kalburüstü üretimlerine bir yenisini ekleyerek altıncı stüdyo albümüyle dinleyiciyi selamlıyor.

“Nighttime Stories” topluluğun, 2015’de yayımlanan “The Cliff” kısaçaları bir yana 2013 tarihli albümleri “Forever Becoming”den altı yıl sonra kulak verdiğimiz ilk uzun soluklu kaydı. Aynı zamanda, 2012’de gruptan ayrılan Laurent Schroeder-Lebec’in yerini devralan gitarist Dallas Thomas ile kaydettikleri de ilk şarkılar.

Baştan belirtmek gerekiyor ki, sekiz şarkının yer aldığı albüm, “neredeyse 20 yıllık Pelican üretim tecrübesini yansıtan detay ve bilgelik ile gençlik rüzgarlarının kaygı ve öfkesinin yerinde bir karışımı” ifadesi üzerinde genel fikir birliği sağlanan, kaya gibi yüreğe oturan bir dinleme seansı yaşatıyor.

Albümden çıkan ilk kayıtlar “Cold Hope” ve “Midnight and Mescaline” ile aylar öncesinden dinleyiciye albümün şifrelerini hissettiren topluluk, esasen hayli fırtınalı bir altı yıl geçirmiş. Öyle ki, bireysel yaşamlarına damga vuran ölüm, doğum gibi hadiselerin etkisiyle ortaya çıkan çalkantılı ruh halleri de doğal olarak albümün temel karakter yapısının belirleyici unsurları.

Resim

Topluluk, albümü oluşturan tüm katmanlarla enstrümantal metal sularına yelken açmayı düşünen, ‘bu işin neresinden başlamalı’ türevi soruların da en doyurucu cevabı olduğuğunu bir kez daha ispat ediyor. Post-metal’in engin sularında kendinizi doom, heavy ve stoner gibi lezzet durakları arasında cazip bir yolculuğa hazırlayın.

Mükemmel uyumu ararken sarmallar oluşturan armoni dizileri ile metalik tonların pek yakıştığı psychedelic bir aleme göz kırpıyorlar. Kendinizi, birbirini tamamlayan derin motifler ile özgün, melodik ve akıcı lisanıyla sonuna dek peşinde koşacağınız, akıl çelen öyküler bütününün içinde bulacağınız bir albüm “Nighttime Stories”.

Hangi kaydını dinlerseniz dinleyin yenilikçi yönlerine ve melodisini taştan çıkartan işçiliklerine gönül vereceğiniz özel gruplardan biri Pelican.

“Nighttime Stories” ile geldikleri nokta da ise, yarattıkları evrene kayıtsız kalınamayacak, ilk andan itibaren hayal dünyanızın genişliğince beliren sanrılara teslim olacağınız bir resital mevzubahis.

Kapak Fotoğrafı: Marfa Capodanno

tr_TRTurkish