James Hetfield, Yeni Metallica Albümü “72 Seasons”ın İlhamını Anlatıyor: “Hayatımda Çok Fazla Karanlık Oldu”

Metallica, on ikinci stüdyo albümü olacak “72 Seasons”ı 14 Nisan 2023’te grubun kendi Blackened Recordings aracılığıyla yayımlayacağını duyurup ilk şarkı “Lux Æterna”yı paylaşmıştı.

James Hetfield ve Lars Ulrich ile birlikte Greg Fidelman iş birliğiyle üretilen ve 77 dakikadan uzun süren 12 parçalık “72 Seasons”, 2016’daki “Hardwired…To Self-Destruct”tan bu yana grubun ilk uzun metrajlı yeni materyal koleksiyonu olarak dinleyiciyle buluşacak.

Blabbaermouth.net ‘in aktardığına göre James Hetfield, albümün yapımına ilişkin yeni yayımlanan bir perde arkasına bakış sohbetinde albümün ilk single’ı “Lux Æterna” hakkında şunları söyledi:

‘Lux Æterna’ iyimser, nazik, hızlı ve neşeli bir şarkı diyebilirim. Gerçekten New Wave of British Heavy Metal kumaşı kendini gösteriyor, yani bir nevi 80’lere geri dönüş gibi bir riff. Bu sadece eğlenceli ve beni hareket ettiriyor. Videoyu çekmek eğlenceliydi, gerçekten kolay çıkan bir şarkıyı kaydetmek eğlenceliydi, bu şarkı yazması ve icra etmesi gerçekten kolaydı, dediğim gibi, bizim için 80’lerin başına çok benziyor.”

Hetfield, albümünün ismi “72 Seasons”ın ilham kaynağı hakkında da şu detaylara değindi:

’72 Seasons’, temelde çocukluk ve bir yetişkin olarak çocukluğu çözme hakkında okuduğum bir kitaptan çıktı. Ve 72 mevsim, temelde hayatınızın ilk 18 yılıdır. İlk 72 sezondan sonra kendi fikirlerinizi ve kimliğinizi nasıl geliştirir, büyütür ve olgunlaştırırsınız? Bazı şeyler diğerlerinden daha zordur -bilirsiniz, bazı şeyleri göz ardı edemezsiniz ve onlar hayatınızın geri kalanında sizinle birlikte olurlar ve diğer şeylerde kaseti geri sarabilir ve hayatınızda yeni bir kaset oluşturabilirsiniz. İşte benim için asıl ilginç olan kısım bu, bir yetişkin ve olgun biri olarak bu durumları nasıl çözebildiğiniz” diyen Hetfield şöyle devam etti,

Hayatımda, kariyerimizde ve başımıza gelenlerde çok fazla karanlık oldu, ama her zaman bir umut duygusuna sahip olmak, her zaman o karanlıkta olan ışığa sahip olmak… Karanlık olmadan, ışık da olmaz ve hayattaki her şey yerine biraz daha ışığa odaklanabilmek… eskiden nasıldı ve ne kadar korkunçtu… Hayatta pek çok güzel şey oluyor -onun yerine buna odaklanmak ve hayatımı dengelememe yardımcı oluyor. Ve bunun tek bir anlamı yok -herkesin hayatında bir miktar umut ya da ışık var ve açıkçası müzik benim. Ve şarkı özellikle insanların bir konserde bir araya gelmesinden ve müzikten, aileden ve buradaki yakınlıktan kaynaklanan neşeyi, hayatı ve sevgiyi görebilmek ve tek kelimeyle bir canlanma duygusundan bahsediyor.”

Metallica geçen hafta, albümün çıkış şarkısı “Lux Æterna”nın Tim Saccenti’nin yönettiği müzik videosunu ve albüme eşlik eden, yaklaşık yirmi bört şehirde ve her şehirde iki gecelik gösteriler içeren “M72” dünya turu hakkındaki ayrıntıları paylaşmıştı.

Blabbermouth.net

What's your reaction?

tr_TRTurkish