Üç ayda bir yayımlanan Yeni Deniz Mecmuası, Denizcilik ve Kabotaj Bayramını 18. sayısıyla kutluyor!

Deniz kültürünü her boyutuyla derinlemesine ele almaya devam eden ve “Rüzgâr esmeden deniz kıpırdamaz” sloganıyla yola çıkan Yeni Deniz Mecmuası, 18. sayısında Gülten Akın’ın “Telezaman” ve Goethe’nin “Sevgilinin Yakınlığı” adlı şiirleriyle okuru selamlıyor.

Yeni Deniz Mecmuası yeni sayısının kapak dosyasında İstanbul’un unutulan kayıklarını bulacaksınız. Her şey gibi onlar da eskidiler ve gündelik yaşamdan ellerini eteklerini çektiler. Oysa, yüz yıllar boyunca İstanbul sularında yolcu, yük taşıma, gezinme ve unvan göstermenin, farklılık yaratmanın vazgeçilmezleri arasındaydılar. “Yeni icat” vapurlar, ticari gemiler, motorlar karşısında yenik düşen eskinin İstanbul kayıklarını Artun Ünsal’ın kaleminden okuyacaksınız.

Denizcilik tarihiyle uğraşan bir araştırmacı olarak arşivlerde birçok belge görme şansı olan Murat Koraltürk, bu sayıdaki yazısında 1930’ların ortasında devletin ticaret filosunda yer alan isimleriyle ünlenmiş, şairlerin dizelerine konuk olmuş gemilerin durumunu Yeni Deniz Mecmuası okurları için hazırladı.

Bugüne kadar deniz ve denizcileri anlatan birçok film çekildi. Sinema eleştirmeni Tunca Arslan, Yeni Deniz Mecmuası’nın 18. sayısında yerli ve yabancı filmler arasından denizciliği konu alan 100 filmi deniz sevdalıları için listeledi.

Yeni Deniz Mecmuası, tüm kitapçılarda!