Günün film önerisi eski filmleri sevenlerin mutlaka bileceği ve yeniden izlerim diyebileceği 1960 yapımı ” Les yeux sans visage “

Fransız sinemasının en özel filmlerinden biri olan “Les yeux sans visage” (Bizde ‘Çaresiz Gözler’ olarak biliniyor) atmosferi, renkleri ve tarzıyla birçok filme de ilham kaynağı oldu.

Yönetmen: Georges Franju

Oyuncular: Pierre Brasseur, Alida Valli, Juliette Mayniel, Alexandre Rignault, Beatrice Altariba

Filmin konusu: Film, Paris yakınlarında bir kadının (Valli) gece saatlerinde arabasıyla nehre bir ceset bırakmasıyla başlar. Ceset bulunduktan sonra Génessier (Brasseur) nehre bırakılan kızı, yüzü bir trafik kazasında korkunç bir şekilde yaralanmış olan kendi kızı, Christiane Génessier (Scob), olarak teşhis eder. Dr. Génessier klinik olarak da kullandığı büyük bir konakta yaşamakta, kafeste tuttuğu birçok Alman kurdu veya başka köpekler ile deneyler yapmaktadır.

Organ nakli konusunda yaptığı araştırmalarla ünlenmiş Doktor Génessier, yıllar önce bir trafik kazasında karısını kaybetmiştir. Bir süre önce kaybolduğunu ihbar ettiği kızının ölüm haberini alan doktor bir kez daha yıkılır. Oysa gerçek tamamen farklıdır. Doktorun kızı Christiane, annesi ile birlikte geçirdiği kazada feci şekilde yaralanmıştır ve yüzünü kaybetmiştir. Christianenin yüzünü eski haline döndürmeye yemin etmiş Dr. Génessier, düzmece bir cenaze ayarlamıştır. Sırada kızına yeni bir yüz bulmaya gelmiştir. Bunun için yardımcısı Louisa ile birlikte doktor genç kızları kaçırmaya ve ameliyat etmeye başlar. Geçridiği her ameliyat, Christiane için ayrı bir hayal kırıklığı anlamına gelecektir.