İngiliz bilim insanlarından oluşan bir ekip COVID-19 (koronavirüs) için yeni bir akıllı test cihazı geliştirdi. Yapay zeka, görüntü işleme ve moleküler virolojiyi birleştiren araştırmacılar, bir akıllı telefon uygulaması kullanarak virüsü 30 dakika içinde tespit edebilen bir cihaz geliştirdiler. Cihazın kendini izole edenlerin kendilerini test etmesini sağlamasıyla salgının yayılmasını yavaşlatmak ve ülkenin ulusal sağlık hizmeti üzerindeki yükü hafifletmek için faydalı olacağı düşünülüyor.

Araştırmacılar – Brunel Üniversitesi Londra, Lancaster Üniversitesi ve surrey Üniversitesinden – cihazın ayakta tedavi uzmanları, hemşireler ve biyomedikalciler tarafından kullanılacağına inanıyorlar. Ekip insanlarda COVID-19’u tespit etmek için Filipinlerde tavuklardaki viral enfeksiyonları teşhis etmek için kullanılan cihazı adapte ediyor ve seri olarak üretilmesi destek arıyorlar.

Pille çalışan ve akıllı telefon bağlantılı cihazın maliyeti yaklaşık 118 dolar. Cihaz burun ya da boğaz çubuklarıyla çalışıyor ve yarım saat içinde birinin COVID-19 olup olmadığını belirleyebiliyor. numunelerin bir laboratuvara gitmesi gerekmİYOR ve aynı cihaz aynı anda altı kişiyi kişi test edebiliyor.

the guardian