İDSO DenizBank Konserleri’nde Mayıs Ayının İlk konseri Caddebostan Kültür Merkezi’nde

İDSO DenizBank Konserleri İstanbulluları klasik müzikle buluşturmaya devam ediyor. Her Cuma akşamı İstanbul’un çeşitli salonlarında müzikseverlere klasik müzik ziyafeti sunan İDSO,  04 Mayıs Cuma akşamı saat 20.00’de Caddebostan Kültür Merkezi’nde ( CKM )  Orkestra ŞefiMarco Tezza yönetiminde solist  Remus Azoitei’ye  ( Keman ) eşlik edecek.

Konserde;  Ludwig Van Beethoven’in “ Keman Konçertosu ” ( * ) ve Franz Schubert’ ’in  “ Bitmemiş Senfoni” ( ** )  eserleri icra  edilecek.

    ( * )  Ludwig van Beethoven 1806 yılında, yani 36 yaşındayken bestelediği tek keman konçertosunu kemancı Franz Clement (1780-1842) için yazmasına karşın, gençlik   arkadaşı Stephan von Breuning’e ithaf etmiştir. Beethoven 1807’de eseri piyano konçertosu olarak da düzenlemiş ve Stephan von Breuning’in iyi bir piyanist olan eşi Julie’ye ithaf etmiştir

      ( ** ) Gerçek anlamda, öz ve biçim yönünden romantik olarak tanımlanan ilk senfonidir. Schubert’in bu eserin ilk iki bölümündeki görkemine eşdeğer esin perilerini bulamadıği için devamını yazmadığı söylenir. Oldukça içine kapanık bir kişilik olduğu bilinen ve bunu da müziğine yansıtan Franz Schubertin en cesur eseri olarak göze çarpar. Bitmemiş Senfoni” bazı uzmanlara göre Schubert dehasının en saf, en yüce belirtisidir.

 

What's your reaction?

tr_TRTurkish