Dünya nüfusunun yarısı (yaklaşık dört milyar insan) COVID-19’un yayılmasını önlemeye yardımcı olmak için evlerinde kendi kendini tecrit ediyor. İnsan aktivitesindeki ciddi azalma hava kirliliğinin azaltılmasından sismik aktivitenin yoğunluğunun düşmesine kadar Dünya’nın kabuğunda dalgalanan titreşimlere kadar derin etkileri oldu. Trenler, kamyonlar, arabalar ve ağır makinelerin neden olduğu olağan uğultu durdu ve neticesinde zemin sabit kaldı.

Dünyanın dört bir yanından sismologların bildirdiğine göre; son derece hassas ekipmanlardan gelen verilerde gözle görülür değişiklikler var. Örneğin Belçikalı bilim insanları izolasyonun başlamasından bu yana ortamdaki insan gürültüsünün % 30 -% 50 azaldığını söylüyor. Belçika’daki Kraliyet Gözlemevi’nden jeolog ve sismolog Thomas Lecocq, Mart ayının ortalarında yaşanan durgunluğun sadece Noel zamanı kısa bir süre gözlemlendiğini söylüyor.

Sismik araştırma merkezleri özellikle şehir dışına yapılır çünkü merkezlerdeki güçlü olan insan kaynaklı titreşimlerden etkilenmemeleri gerekir. Ancak Brüksel’deki istasyon yüzyıl önce inşa edildi ve şehir onun etrafına kuruldu. Bu nedenle sismik aktivitedeki düşüşü net olarak görebiliyorlar.

Nature dergisinde yayınlanan bir rapor, bu gibi sessizliklerin sismik olayların izlenmesini kolaylaştıracağını ve daha sağlıklı veriler alınmasını sağlayacağını söylüyor.