Güney Kore’den koronavirüs dönemine özel kültür, sanat hizmetleri

Seul Filarmoni Orkestrası koronavirüs salgını sırasında evinde kapalı kalan insanlara keyifli anlar yaşatabilmek için hükümet kampanyasının da parçası olarak Ludwig van Beethoven’ın Senfoni No. 3, Eroica’sını seslendirdiği konserini YouTube’da canlı olarak verdi.

Orkestra, tüm sağlık personeli, hükümet yetkilileri ve kendilerini hastalıklarla savaşmaya adamış gönüllülere bir teşekkür mesajı olarak olarak kahramanlık anlamına gelen parçayı seçti. Ayrıca, salgın ve normal yaşamın hükümetin sosyal mesafeyi teşvik etmek için uyguladığı “Dayan!” kampanyası doğrultusunda kesintiye uğraması yüzünden yorgun hisseden vatandaşlara rahatlık sunmak istediklerini, söylediler.

Gösteri sırasında bazı müzisyenler maske takıyorlardı. Orkestranın şefliğini Hong Kong doğumlu yardımcı şef Wilson Ng üstlendi.

Kore medyasına göre bu performans, Seul şehir hükümeti tarafından bugün başlayan planın çerçevesinde yapılacak çevrimiçi performansların bir parçası. Seul’ün Sejong Sahne Sanatları Merkezi de çevrimiçi başka performanslar da yayınlanacak.

Güney Kore’de 8 bine yakın doğrulanmış koronavirüs vakası var, ancak günlük tespit edilen hasta sayısı son günlerde yavaşlıyor. Dün itibariyle günlük iyileşen hasta sayısı günlük yeni enfeksiyon sayısını aştı.

Koronavirüsün vatandaşları üzerindeki yükünü hafifletmek için Kore yetkilileri tarafından uygulanan tek sanat inisiyatifi bu değil. Kore’deki bazı yerel kütüphaneler, halk kütüphaneleri kapalıyken kitap ödünç almak isteyenler için arabayla servis başlattılar ve Kore’deki bir e-kitap abonelik hizmeti olan Millie Kütüphanesi, koronavirüs hastaları ve evde karantinada olanlar için ücretsiz olarak iki ay boyunca kütüphanesini açtı.

kaynak

tr_TRTurkish