Görkemli ve Dokunaklı Bir Acı Hissi: YOB “Our Raw Heart”

İşin bu noktaya varacağı belliydi. Birbiri ardına yayımlanan sarsıcı albümler sonrası yine dört senelik fasıla hayra alamet değildi ve YOB yine tekinsiz bir albümle geri döndü.

Huzurlarınızda 8. YOB albümü “Our Raw Heart”.

Gitar, vokalde Mike Scheidt, basta Aaron Rieseberg ve davulda Travis Foster’dan oluşan üçlü 2000’lerin başından bu yana stoner/doom metal camiasının saygı gören ve alkışı eksik olmayan topluluklarından.

Eğer türün karakteristik desenlerine ve bu minvalde vücut bulan atmosfere tutkunsanız herhangi bir YOB albümü taşıdığı hissiyat bütünlüğü içerisinde sizi bambaşka yolculuklara çıkaracaktır.

Zamanla problemi olmayan, zorlu ve engebeli duygulara dalmaktan ve detaylara girmekten imtina etmeyen görkemli şarkılardır bunlar. Bir yanıyla da sabır gerektiren fakat o dayanıklılığa ulaştıktan sonra nesneleri yerinden oynatabilecek güce ulaşmaya vesile olacak ruhani ezgilerdir her biri.

“Our Raw Heart” YOB estetiğinin tüm göz alıcı unsurlarını taşımakla birlikte Mike Scheidt’in ağır hastalık sürecinde inşa edilmiş ve bu doğrultuda güçlü duygu işçiliği de dikkate değer bir hacme sahip.

Oregonlu topluluğun her albümünde ortaya çıkan bu yoğunluk ve güç, uzayın derinliklerinde bambaşka karşılıklar buluyor, tıpkı yeni albüm “Our Raw Heart” ile de yakalanan önü alınmaz enerjide olduğu gibi.

Açılış parçası “Ablaze” ve on altı dakikayı aşan süresiyle “Beauty in Falling Leaves” albümün karakterini ve katmanlarında saklı kozmik patlamaların kudretini ifşa eden ihtişamlı parçalar olarak dikiliyor karşımıza. Stoner/doom türü hesabına da değerli anlara tanık olunan bu süreç, şarkılar ilerleyip kalbe kan pompalayan damarlarda şiddetli bir basınca sebep olana değin yaşanıyor.

Kesik, parıltılı ve tekrarlı keskin riflerin zamanla hipnotize eden bir etkiye dönüştüğü “The Screen” ve “In Reverie”nin yol açtığı rüyalarda savrulup gitmek mümkün. Dinleyiciyi on dört küsur dakika silkeleyen “Our Raw Heart” ise usta işi ve heyecan verici ağırlığıyla bu benzersiz deneyimin yörüngesinde sonsuza dek dönmeye mahkum ediyor.

Dokunaklı vokaller, beynin kıvrımlarına itinayla yerleşen gitar motifleri ve ağır aksak, tedirgin edici ritimlerle kurgulanmış bir girdap misali içine çeken heybetli şarkılardan oluşuyor “Our Raw Heart”.

Mike Scheidt’in uçurumun kenarından döndüğü ölümcül hastalığından yansıyan izlerin görkemli bir acı hissiyatına dönüştüğü albüm her YOB albümü gibi üzerine titrenilesi bir ilgi gerektiriyor, hatta bu sefer biraz daha fazlasını.

Kapak Fotoğrafı: Jimmy Hubbard

tr_TRTurkish