Fransız sinemasında sigara yasağı tartışması

Audrey Tautou’nun zarif Coco Chanel tasvirinden çıplak bir Adele’e, sigara içmek daima Fransız sinemasının temel unsurlarından biri olmuştur. Şimdiye kadar.

Fransa’nın sosyalist senatörü Nadine Grelet-Certenais, tütün fiyatını artırma planlarını tartışan bir meclis görüşmesi sırasında, Fransız yönetmenleri filmlerinde sigara reklamı yapmakla suçladı. Senatör, “Yeni Fransız filmlerinin yüzde yetmişinde en az bir sigara içme sahnesi var. Bu az ya da çok sigara kullanımını sıradanlaştırıyor, hatta çocukları ve gençleri teşvik ediyor,” dedi.

Geçen yıl Dünya Sağlık Örgütü’yle (WHO) ile sigara içilen filmlerin yetişkinler için şeklinde derecelendirilmesi konusun da çağrıda bulunan Grelet-Certenais’in endişesi yeni değil, ancak onun şikâyeti, Fransız sağlık bakanı Agnès Buzyn’in harekete geçmek için dikkatini çekti. Sağlık Bakanı, “Fransız sinemasında sigaranın önemini anlamıyorum,” dedi ve toplumda tütün kullanımının sıradanlaşmasının önüne geçilmesi konusunda Kültür Bakanı’yla görüşeceklerini doğruladı.

Her ne kadar uygulanması gereken prosedürden henüz emin olunmasa da, senatör ve bakanın ifadeleri sosyal medyada alay konusu oldu ve eleştirmenler yasaklama teklifini “delilik” olarak niteledi.

kapak görseli: Coco Before Chanel (2009)

dazed.com

tr_TRTurkish