Pitoresk Trans-Baykal bölgesinden Aleksey Ivanov (1984 doğumlu), 2017’den bu yana Moskova ve Sibirya şehri Chita arasında mekik dokuyarak yaşıyor. Kariyerine 2017 yılında bağımsız bir belgesel fotoğrafçısı olarak başladı. Modern Fotoğrafçılık Okulu “Docdocdoc” da fotoğrafçılık eğitimi aldı.

Nikel kasabası, modern Rusya’nın çok sayıda endüstri şehrinden biri. Kola Yarımadası’nın Kuzey-Batı kesiminde, Murmansk’ın 123 km Kuzey-batısında ve Norveç sınırına birkaç kilometre uzaklıkta yer alıyor. Fin şirketleri tarafından 1935 yılında bakır-nikel cevherinin çıkarılması için kurulan şehir 1944’te Sovyet yerleşimi haline geldi ve modern ismini aynı kimyasal elementten aldı. SSCB’nin havacılık ve uzay endüstrisinde kullandığı nikel bazlı süper alaşımlar için artan talebi, kasabanın ekonomik profili ve refahının geleceğini belirledi. Sovyetler Birliği’nin dağılışından sonra Nikel, toplumsal gerileme ve insan kaybıyla karşı karşıya kaldı. Kasaba bugün hayatta kalmaya çalışıyor. Nikel ve diğer değerli elementler hala mayınlı. Ivanov, Nikel nüfusunun en aktif kısmına odaklanmaya karar vermiş: Gençler ve nasıl yaşadıklarını öğrenmeye.

Aleksey Ivanov: Nikel. The Lost Element.
Yaz aylarında Maksim (27) ölen ebeveynlerinden kalan dairede yaşıyor. Bir dini cemaatten yemek yardımı alıyor. Dairedeki ısıtma pilleri çalındığından ve bazı pencereler kırıldığından, soğuk mevsimlerde geceleri arkadaşlarında kalıyor veya orman sığınağına gidiyor.
Nikel, Rusya Federasyonu 2019
Katya (25) ikinci oğluna bakmak için izinli ve daha iyi bir iş bulmayı umarak aşçılık öğreniyor.
Nikel, Rusya Federasyonu 2019
Denis ve Alina (19) yaklaşık bir yıldır birlikte. Denis, Nikel’in ana işvereni Kola Madencilik ve Metalurji Şirketi’nde çalışıyor. Alina ise arkadaşının yaşadığı Rybinsk şehrine taşınmaya karar vermiş.
Nikel, Rusya Federasyonu 2019
Alena (25) yerel bir punk-rock grubunda vokalist ve aynı zamanda kuaförlük yapıyor. Birkaç yıl önce internetten tanıştığı aşkı için Ukrayna’dan Nikel’e taşındı ve evlendi. İki yıl içinde Voronej Oblastına taşınmayı planlıyorlar.
Nikel, Rusya Federasyonu 2019
Andrey (18) Pechenga Politeknik Koleji öğrencisi. Elektrikçi olacak.
Nikel, Rusya Federasyonu 2019

internationalphotomag.com