Fizikçiler yeni bir grafen malzeme keşfetti

Arkansas Üniversitesi’ndeki fizikçiler, sonsuz ve temiz enerji üretmek için kullanılabilecek yeni bir grafen malzeme keşfettiler. Fizikçi Paul Thibado ve lisansüstü öğrenci grubu, grafenin dalgalanma ve sarsma kabiliyetini araştırırken daha önce bilinmeyen bir davranış keşfettiler; harikulade malzeme, küçük, rasgele dalgalanmalarla katlanıyor, bükülüyor ve grafenin potansiyel bir ortam kaynağı olarak kullanılmasını sağlıyor.

Bu yeni keşif, grafenin sarsılma eğilimini inceleyen oldukça sıradan bir araştırma sırasında gerçekleşti. Atomların bu rastgele hareketi, 2 boyutlu grafenin neredeyse 3 boyutlu bir malzeme gibi işlev görmesine sağladı. Öğrenciler, bu davranışı incelemek için bir bakır ızgaraya grafen yaprakları yerleştirdiler ve atomik hareketi bir tarama tünel mikroskopu aracılığıyla gözlemlediler.

Fizik profesörü Paul Thibado’ya göre; bu hareketten çok küçük bir güç elde edilebilit ancak grafenin küçük bir alanda bile yoğun bir şekilde tabakalaşma yeteneği, pratik bir elektriksel şarjla sonuçlanabileceği gibi, bunlardan biri de biyomemental güç sağlamak için kullanılabilir.


futurist.com

görsel: Depositphotos (1)

tr_TRTurkish